Libellus forum
Welcome Guest Search | Active Topics | Log In | Register

Radnicki Nis
Jasko
#1 Posted : 10. srpnja 2011. 22:29:41(UTC)
Rank: Ponekad navrati

Joined: 10.7.2011.(UTC)
Posts: 216
Man
Location: Nis
FK RADNIČKI NIŠ




Fudbalski klub Radnički Niš je fudbalski klub iz Niša. Trenutno se takmiči u Prvoj ligi Srbije, drugom takmičarskom nivou srpskog fudbala.

Prvi Sportski klub u Nišu je bio „Sinđelić", a nakon njega nastao je čitav niz ekipa, među kojima: „Niševac", „Obilić", „Jug Bogdan", „Proleter", (ekipa niške organizacije KPJ koja nije bila verifikovana) „Polet", „TAŠK", (vojni tim teške artiljerije sa terenom i sedištem u niškoj Tvrđavi) kao i druge manje ekipe.

Prvo radničko sportsko društvo formirano je na inicijativu Miloša Markovića, tada člana KPJ. Klub se još 1921. godine počeo nazivati „Proleter" i to je preteča kasnije nastalog „Radničkog". U to vreme Niš nije imao svoj podsavez, već su niški timovi pripadali Beogradskom loptačkom podsavezu. Kad su pravila bila gotova i skupština održana klub je trebalo da bude osnovan. Grupa članova „Proleter" otputovala je u Beograd da završi ovaj posao. U grupi se nalazio i jedan od poznatih igrača „Radničkog" Mile Stamenković.

Vlast je optužila nišku ekipu „Proleter" da je „prokomunistička" i da kao takva ne može da razvija svoju sportsku aktivnost. Te optužbe stigle su i u Beogradski loptački podsavez, pa se grupa iz ekipe niškog, „Proletera" vratila ne obavljenog posla sa sledećim obrazloženjem: Beogradski podsavez ne želi i neće da verificira tim „Proleter" pod ovim imenom, pozivajući se na Zakon o zaštiti države i druga akta kojima je ovaj naziv bio zabranjen.

Miloš Marković nije posustao. Po sećanju savremenika on je bio dosta gnevan na ovaj postupak podsaveza, ali se brzo dao na posao da je sva pravila kluba izmenio na taj način što je naziv „Proleter" svuda zamenio sa „Radnički". Tako je formirana fudbalska ekipa koja sa malim prekidima razvija svoju bogatu sportsku tradiciju skoro pola veka, sa manjim ili većim prekidima. Kako je klub osnovan 24. aprila 1923. godine, ova se godina uzima kao godina nastanka sport kluba „Radničkog" iz Niša.

Ekipa „Radničkog" u svom početku trenirala je u malom dvorištu Radničkog doma, a nešto kasnije na starom vašarištu, odnosno na prostoru gde se danas nalazi stovarište preduzeća „Ogrev" u blizini Mašinske industrije Niš. U početku ekipa nije imala trenera već je kapiten tima bio zadužen i za treniranje svojih igrača. Za vreme treninga obavezno je prisustvovao i jedan član uprave kluba.

U početku „Radnički" nije imao dovoljno iskustva i tehnike u igri, pa su ga ranije formirani klubovi, kao „Sinđelić" ili „Pobeda", pobeđivali i sa više golova razlike. Sve je to bilo kratkog veka: ubrzo je „Radnički" na zelenom polju postao ravnopravan protivnik svim klubovima i počeo da beleži pobede. „U nedelju je "Radnički" sigurno i zasluženo potukao svog protivnika. „Pobeda" je u prvom delu igre igrala očajno slabo i da je protivnik bio prisebniji i odlučniji pred golom rezultat bi bio katastrofalniji … „Pobeda" je morala da kapitulira pred odlučnom odbranom „Radničkog"... pisao je jedan sportski list 16. oktobra 1927. godine.

Posrednik kluba je u početku bio Miloš Marković a po njegovom odlasku Dragiša Niketić, oba istaknuta radnička borca. Između ostalih, članova uprave bili su i Mladen Đorđević Madža i Raša Anđelković, ekonom. U ekipi „Radničkog" igrali su kao aktivni igrači poznati revolucionari Josip Kolumbo i Stanko Paunović.

U prvenstvu moravske župe, a posle jesenje sezone za 1927/28. godinu. „Radnički" je osvojio prvo mesto. Bilo je to počasno zvanje i sportska slava igrača „Radničkog" koji su ovo mesto zauzeli posle pobede nad mnogim timovima iz Niša, Leskovca i Prokuplja. Tim povodom pisao je jedan list: „Kao što se iz tabele vidi jesenji prvak Moravske župe je sport klub "Radnički" iz Niša. Ovaj mladi i napredni klub zaslužno je zauzeo prvo mesto. Iz tabele se vidi da je izgubio samo jednu utakmicu i to nezasluženo. Ostale je rešio u svoju korist, osim što je sa SK „Sinđelićem" igrao nerešeno.

U danima zavođenja šestojanuarske diktature i naleta buržoazije na sve manifestacije radničkog pokreta zabranjen je 1929. godine i rad SK „Radničkog", koji je skoro devet godina predstavljao zapaženu, po disciplini i po zalaganju, sportsku ekipu.

Početkom rata 1941. klub prestaje sa aktivnostima da bi ih obnovio 1945. Nakon toga Radnički je u stalnom usponu. 1962. izborio je plasman u prvu saveznu ligu. 1975. godine pobednik je Balkanskog kupa i osvaja svoj prvi trofej od međunarodnog značaja. Juna 1980. kao trećeplasirana ekipa u nacionalnom prvenstvu stiče pravo učešća u UEFA kupu, u kome će veoma uspešno nastupati još dve sezone odigravši širom Evrope 13 utakmice sa renomiranim klubovima poput Hamburgera, Napolija, Dandi junajteda, Grashopersa, Fejnorda, Az Alkmara i drugih. 1982. godine je ostvario svoj najveći uspeh stigavši do polufinala ovog značajnog evropskog takmičenja.

U svojoj osamdesettrogodišnjoj istoriji Radnički je dao nekoliko desetina reprezentativaca u svim republičkim i saveznim selekcijama. Pečat Radničkom je dao i veliki broj fudbalera koji su odigrali preko 200 utakmica, provodeći i više od 10 godina u klubu.

U sezoni 2009/10. Prve lige Srbije zauzeo je 15. mesto sa 39 boda, dobivši 9 od ukupno 34 odigranih utakmica, tako da je ispao iz Prve lige Srbije u Srpsku ligu Istok za sezonu 2010/11. Već u prvoj sezoni u Srpskoj ligi Istok klub osvaja 1. mesto i nakon jedne sezone u nižem rangu vraća se u Prvu ligu.



Neazurirani (naravno) sajt Cool: http://www.fcradnicki-nis.com/
Ja se zovem El-Muhammed, iz plemena starih Azra, sto za ljubav zivot gube, i umiru kada ljube.
Jasko
#2 Posted : 10. srpnja 2011. 22:34:06(UTC)
Rank: Ponekad navrati

Joined: 10.7.2011.(UTC)
Posts: 216
Man
Location: Nis


Nis posle 50 godina dobija moderno fudbalsko zdanje! Fala kurcu! Cool

http://www.juznevesti.com/Sport...ja-stadiona-Cair.sr.html

http://www.juznevesti.com/Sport...rukcije-stadiona.sr.html
Ja se zovem El-Muhammed, iz plemena starih Azra, sto za ljubav zivot gube, i umiru kada ljube.
Tex Willer
#3 Posted : 10. srpnja 2011. 22:36:13(UTC)
Rank: Ovisnik

Joined: 10.7.2011.(UTC)
Posts: 1.467
Man
Location: Nis
Taman stize za Super ligu zemoSmile
Jasko
#4 Posted : 10. srpnja 2011. 22:43:34(UTC)
Rank: Ponekad navrati

Joined: 10.7.2011.(UTC)
Posts: 216
Man
Location: Nis
Tex Willer wrote:
Taman stize za Super ligu zemoSmile


De si, bre, Sale, nema te ko Karson na LB sajt! Cool

Ako ne budu usli, mogu se kolektivno samoubiju i dripci iz Sindjelic i dripci iz Radnicki Glare

Ce ides li na rukomet? Ja kupio karte Flapper
Ja se zovem El-Muhammed, iz plemena starih Azra, sto za ljubav zivot gube, i umiru kada ljube.
Dado R.
#5 Posted : 10. srpnja 2011. 22:49:53(UTC)
Rank: Libellus

Joined: 10.7.2011.(UTC)
Posts: 4.778
Location: Zagreb
Eh... Jos se sjecam raio prenosa s Caira... :)
A i zadnja utakmica koju smo trebali igrati bila protiv Radnickog, no neodigra se nikad...
Tex Willer
#6 Posted : 10. srpnja 2011. 23:25:47(UTC)
Rank: Ovisnik

Joined: 10.7.2011.(UTC)
Posts: 1.467
Man
Location: Nis
Jasko wrote:
Tex Willer wrote:
Taman stize za Super ligu zemoSmile


De si, bre, Sale, nema te ko Karson na LB sajt! Cool

LOL LOL LOL

Tu sam, na DW ne umem da se ulogujem, s.com mi dosadio... u principu malo mi dokurcili forumi a kad dodas jos i bebu od 3 meseca...sta da ti pricamSmile
Ali pratim sta izlazi preko SNK i LB od hrvatskih izdanja, ostalo pitam CarsonaBigGrin
Tex Willer
#7 Posted : 10. srpnja 2011. 23:27:18(UTC)
Rank: Ovisnik

Joined: 10.7.2011.(UTC)
Posts: 1.467
Man
Location: Nis
Dado R. wrote:
Eh... Jos se sjecam raio prenosa s Caira... :)
A i zadnja utakmica koju smo trebali igrati bila protiv Radnickog, no neodigra se nikad...


To vam je bila sansa da dobijete nekogBigGrin
Dado R.
#8 Posted : 10. srpnja 2011. 23:33:16(UTC)
Rank: Libellus

Joined: 10.7.2011.(UTC)
Posts: 4.778
Location: Zagreb
Tex Willer wrote:
Jasko wrote:
Tex Willer wrote:
Taman stize za Super ligu zemoSmile


De si, bre, Sale, nema te ko Karson na LB sajt! Cool

LOL LOL LOL

Tu sam, na DW ne umem da se ulogujem, s.com mi dosadio... u principu malo mi dokurcili forumi a kad dodas jos i bebu od 3 meseca...sta da ti pricamSmile
Ali pratim sta izlazi preko SNK i LB od hrvatskih izdanja, ostalo pitam CarsonaBigGrin

Beba od 3 mjeseca, pa kakva beba od 3 mjeseca to je vec djevojce (ili ono bjese momcic?).Smile
Dado R.
#9 Posted : 10. srpnja 2011. 23:34:07(UTC)
Rank: Libellus

Joined: 10.7.2011.(UTC)
Posts: 4.778
Location: Zagreb
Tex Willer wrote:
Dado R. wrote:
Eh... Jos se sjecam raio prenosa s Caira... :)
A i zadnja utakmica koju smo trebali igrati bila protiv Radnickog, no neodigra se nikad...


To vam je bila sansa da dobijete nekogBigGrin

A dobar je Radnicki onomad bio. Smile
Jasko
#10 Posted : 10. srpnja 2011. 23:35:30(UTC)
Rank: Ponekad navrati

Joined: 10.7.2011.(UTC)
Posts: 216
Man
Location: Nis
Dado R. wrote:
Tex Willer wrote:
Dado R. wrote:
Eh... Jos se sjecam raio prenosa s Caira... :)
A i zadnja utakmica koju smo trebali igrati bila protiv Radnickog, no neodigra se nikad...


To vam je bila sansa da dobijete nekogBigGrin

A dobar je Radnicki onomad bio. Smile


Crying Crying Crying
Ja se zovem El-Muhammed, iz plemena starih Azra, sto za ljubav zivot gube, i umiru kada ljube.
Tex Willer
#11 Posted : 10. srpnja 2011. 23:38:28(UTC)
Rank: Ovisnik

Joined: 10.7.2011.(UTC)
Posts: 1.467
Man
Location: Nis
Dado R. wrote:



Beba od 3 mjeseca, pa kakva beba od 3 mjeseca to je vec djevojce (ili ono bjese momcic?).Smile


Cerkica, Srna, kao onaj vas fudbaler Darijo Srna BigGrin
Salim se, svidja mi se to ime
Kit Carson
#12 Posted : 10. srpnja 2011. 23:51:33(UTC)
Rank: Često prisutan

Joined: 10.7.2011.(UTC)
Posts: 570
Man
Location: Nis Srbija
Cek i ovde da ga zagadim.BigGrin
Cekam specijalce Mister Noa i Marti Misterije.
Jasko
#13 Posted : 9. kolovoza 2011. 17:32:01(UTC)
Rank: Ponekad navrati

Joined: 10.7.2011.(UTC)
Posts: 216
Man
Location: Nis
http://www.juznevesti.co...je-stadiona-Cair.sr.html
Ja se zovem El-Muhammed, iz plemena starih Azra, sto za ljubav zivot gube, i umiru kada ljube.
Kit Carson
#14 Posted : 9. kolovoza 2011. 19:29:25(UTC)
Rank: Često prisutan

Joined: 10.7.2011.(UTC)
Posts: 570
Man
Location: Nis Srbija
Ja sam vise za rekonstrukciju tima nego stadiona.
Cekam specijalce Mister Noa i Marti Misterije.
Ultras
#15 Posted : 1. rujna 2011. 11:29:26(UTC)
Rank: Nova faca

Joined: 25.7.2011.(UTC)
Posts: 8
Man
Location: Крагујевац
Jasko wrote:
http://www.juznevesti.com/Sport/Druga-faza-rekonstrukcije-stadiona-Cair.sr.html



- Prva faza je završena i pre roka, a sada se radi na pripremi temelja za betonske zidove i vrlo brzo ćemo kompletirati sa montažnim konstrukcijama, koje su uvezene iz Italije - rekao je Saša Ranđelović, šef gradilišta.

LOL LOL LOL

Tekse ne prijavljuješ da si postao šef BigGrin

Svet stripa - portal - blog
Dado R.
#16 Posted : 1. rujna 2011. 14:31:37(UTC)
Rank: Libellus

Joined: 10.7.2011.(UTC)
Posts: 4.778
Location: Zagreb
Vidi, vidi majstora, cime se on bavi. Svaka cast!BigGrin BigGrin
Jasko
#17 Posted : 10. rujna 2011. 19:27:07(UTC)
Rank: Ponekad navrati

Joined: 10.7.2011.(UTC)
Posts: 216
Man
Location: Nis
http://www.juznevesti.co...Sindjelic-sa-42.sr.html

ThumpUp
Ja se zovem El-Muhammed, iz plemena starih Azra, sto za ljubav zivot gube, i umiru kada ljube.
Users browsing this topic
Guest
Forum Jump  
You cannot post new topics in this forum.
You cannot reply to topics in this forum.
You cannot delete your posts in this forum.
You cannot edit your posts in this forum.
You cannot create polls in this forum.
You cannot vote in polls in this forum.

Powered by YAF | YAF © 2003-2010, Yet Another Forum.NET
This page was generated in 0,119 seconds.