Libellus forum
Welcome Guest Search | Active Topics | Log In | Register

Marti Misterija
Jasko
#1 Posted : 11. srpnja 2011. 22:35:00(UTC)
Rank: Ponekad navrati

Joined: 10.7.2011.(UTC)
Posts: 216
Man
Location: Nis
Ja se zovem El-Muhammed, iz plemena starih Azra, sto za ljubav zivot gube, i umiru kada ljube.
Jasko
#2 Posted : 11. srpnja 2011. 22:36:38(UTC)
Rank: Ponekad navrati

Joined: 10.7.2011.(UTC)
Posts: 216
Man
Location: Nis
Marti Misterija



Marti Misterija, detektiv nemogućeg, jedan je u nizu strip junaka italijanske izdavačke kuće Serđo Boneli Editore. Stvoren je iz pera Alfreda Kastelija i u grafičkoj realizaciji Đankarla Alesandrinija, a na kioscima Italije se pojavio aprila 1982. Detektiv nemogućeg se tokom svoje karijere često puta susretao sa raznim zaboravljenim tajnama iz vremena kontinenata Atlantide i Mu, NLO-ima, parapsihološkim fenomenima i drugim dimenzijama.

Marti Misterija izlazi i van Italije, pa nije redak slučaj da se originalno ime ovog junaka Martin Mystère, prevodi na lokalni jezik, kao na primer Martin Mystery u SAD, Allan Dark u Nemačkoj ili Marti Misterija u Srbiji..

Sam strip Marti Misterija je svojom pojavom izazvao pravu malu revoluciju u kući Serđo Boneli Editore, kada je uz, već staru gardu (Teks, Zagor, Mister No), došlo do prave poplave novih junaka (Dilan Dog, Nik Rajder, Natan Never, Legz Viver i mnogi drugi).

Godine 2003. godine napravljena je i animirana serija Marti Misterija koja ima uporište u likovima iz strip serijala, a prošle godine i video igra Marti Misterija: Operacija Dorijan Grej.

Marti Misterija je naučnik zainteresovan za ideje koje zvanična nauka odbacuje, smatrajući ih smešnim i nemogućim. Za razliku od većine strip junaka koji gotovo po pravilu ne stare, to sa Martijem nije slučaj. Profesor Marti Žak Misterija živi u Njujorku, u ulici Washington Mews broj 3 (koja zaista postoji), zajedno sa svojom saputnicom Dijanom Lombard Misterija i pomoćnikom Javom. Kada nije na putu, što se inače retko dešava, Marti svoje vreme provodi ispred svog Mekintoša, beležeći svoje pustolovine, i pripremajući uglavnom vremenski zaostale članke i emisije svoje serije Miserijine Misterije koje idu na ABC televiziji. Dugo vremena je u borbama sa negativcima koristio antičko oružje, murčadnu, poreklom sa kontinenta Mu, starog preko 10 000 godina, sa kojim je paralizovao svoje protivnike. Vremenom je i moć murčadne oslabila, tako da je danas gotovo uopšte i ne koristi.

Najveći Martijev prijatelj i pomoćnik je Java, neandertalski čovek, pripadnik rase za koju se verovalo da je izumrla još pre 30 000 godina, koga je Marti pronašao tokom svoje ekspedicije u Mongoliji, u Gradu prozirnih senki, 1978. godine. Po dobijanju američkog državljanstva i pasoša pod imenom J. Java, on i danas živi zajedno sa Martijem i Dijanom u kući u Njujorku. S obzirom da je nem, Java se koristi svojevrsnim neandertalskim jezikom kao i amerslanom, jezikom gluvonemih, koga, očigledno, jedino Marti savršeno razume.

Dijana Lombard Misterija, po vokaciji socijalni radnik, je večita saputnica Martija Misterije. Venčali su se tajno, decembra 1995, ali su svoju vezu javno obelodanili tek sedam godina kasnije u prigodi 20 godina serijala u epizodi Dvadeset godina misterija (Vent'anni di mysteri), aprila 2002.
Komesar njujorške policije, Trevis Trevis, se našao mnogo puta pri pomoći Martiju u istraživanju misterija, a takođe se nije previše ustručavao da traži Martijevu pomoć prilikom rešavanja raznih neobjašnjivih slučajeva.

Kris Tauer, bivši pripadnik CIA, a danas upravnik ultra-tajne vladine baze Drugde, često se pojavljuje u serijalu, ne samo kao zanovetalo, već i kao osoba na položaju na koju se Marti uvek može osloniti.

Pored Tauera, uglavnom leti, kada u Italiji izlazi specijalno godišnje izdanje Martija Misterije, pojavljuje se i trojka sastavljena od bajne plavuše Endži, i čudnog para Džona Dija i Edvarda Kelija. U 16. veku Džon Di je bio savetnik i lični mag engleske kraljice Elizabete I, a Keli njegov pomoćnik. U stripu pratimo avanture njihovih čukun-čukun unuka.

Najveći neprijatelj, a nekada najbolji Martijev prijatelj, je Serž Orli, čovek ogromnog znanja i intelekta, ali bez ikakvih skrupula, koga inetresuje samo moć i novac. U stravičnoj eksploziji u podzemnom Gradu prozirnih senki, Orli je izgubio oko, pola lica i levu ruku, koja je kasnije zamenjena biomehaničkom rukom u koju je ugrađena murčadna. Sam Orlijev lik je bio baziran na konceptu ludog naučnika, koji bi bio sušta suprotnost, alter ego Martiju Misteriji. Ipak, od epizode Ksanadu (Xanadu) te u Ostrvu leda i vatre (L'isola di ghiaccio e di fuoco), objavljenim u gigant seriji, odnos će početi da se menja prema prijateljstvu koje će biti krunisano u jubilarnoj epizodi Dvadeset godina misterija.

Dijabolični Mister Džinks, jedan od najmarkantinijh negativaca serijala, svojevrsni ludi naučnik koji je opsednut idejama kao što su besmrtnost, večna mladost i tome slično, često se susretao sa Martijem u serijalu, uvek u borbi na život i smrt. Ali, Mister Džinks, kao i ostali koji imaju ugovor sa Đavolom, uvek za dlaku izbegne sigurnu smrt u koju ga, neuspešno, Marti gura više od 20 godina.

Ljudi u crnom, tajno udruženje formirano još u vreme Atlantide, posvetilo se brisanju svih tragova civilizacija koje ne postoje u udžbenicima, da se ne bi poremetila ravnoteža u svetu. Normalno, u takvim okolnostima, putevi Martija Misterije i ljudi u crnom se često ukrštaju, pri čemi nijedna strana ne preza od uništenja one druge. Ipak, kao i kod Orlija, i ovde se međusobni odnosi menjaju, tako da danas nije nimalo čudno videti pripadnike omražene organizacije Ljudi u crnom koji pomažu Martiju u određenim avanturama.

Tvorac, glavni scenarista i urednik Martija Misterije je Alfredo Kasteli; glavni crtač i autor svih naslovnih strana (izuzimajući prvih dvadeset strana dodatka Specijalnom izdanju Martija Misterije, čiji je autor Klaudio Vilja) je Đankarlo Alesandrini. Ostali scenaristi su Karlo Rekanjo, Mikelanđelo La Neve i Paolo Morales (koji je ujedno i crtač), kao i crtači Franko Binjoti, Franko Deveskovi, Nando i Denizio Espozito, Lučo Filipuči i Anđelo Marija Riči. Pored nabrojanih, na stripu su sarađivali i drugi, manje poznati scenaristi i crtači.

(WIKIPEDIA)
Ja se zovem El-Muhammed, iz plemena starih Azra, sto za ljubav zivot gube, i umiru kada ljube.
Kit Carson
#3 Posted : 11. srpnja 2011. 23:00:56(UTC)
Rank: Često prisutan

Joined: 10.7.2011.(UTC)
Posts: 570
Man
Location: Nis Srbija
Jasko wrote:
Voleo bih da neko od znalaca napise tekst o Martiju i postavi na temu :) Ja nisam toliko merodavan da pametujem :P

Cool

Pa koje si onda otvarao topic?!Laugh Laugh Laugh Flapper
Cekam specijalce Mister Noa i Marti Misterije.
Dado R.
#4 Posted : 12. srpnja 2011. 13:05:31(UTC)
Rank: Libellus

Joined: 10.7.2011.(UTC)
Posts: 4.778
Location: Zagreb
Ako je netko majstor za MM onda je to prozirna senka... Mozda on postavi neki novi topic s prvim postom
ili nam da tekst pa cemo ubaciti u ovaj...
Jasko
#5 Posted : 12. srpnja 2011. 15:08:46(UTC)
Rank: Ponekad navrati

Joined: 10.7.2011.(UTC)
Posts: 216
Man
Location: Nis
Dado R. wrote:
Ako je netko majstor za MM onda je to prozirna senka... Mozda on postavi neki novi topic s prvim postom
ili nam da tekst pa cemo ubaciti u ovaj...


Na tako nesto sam i ja mislio BigGrin BigGrin

Da ne citiram wikipediju ili da se ne izmisljam preterano sa tankim poznavanjem serijala Glare
Ja se zovem El-Muhammed, iz plemena starih Azra, sto za ljubav zivot gube, i umiru kada ljube.
Jasko
#6 Posted : 13. srpnja 2011. 16:15:01(UTC)
Rank: Ponekad navrati

Joined: 10.7.2011.(UTC)
Posts: 216
Man
Location: Nis
Kit Carson wrote:
Jasko wrote:
Voleo bih da neko od znalaca napise tekst o Martiju i postavi na temu :) Ja nisam toliko merodavan da pametujem :P

Cool

Pa koje si onda otvarao topic?!Laugh Laugh Laugh Flapper


Vidi ga pa ovaj padobranac?! Baseball

Da o'ma kvalitet izadje na videlo, posto predvidjam sundizam u skorije vreme Flapper
Ja se zovem El-Muhammed, iz plemena starih Azra, sto za ljubav zivot gube, i umiru kada ljube.
Jasko
#7 Posted : 18. kolovoza 2011. 9:53:09(UTC)
Rank: Ponekad navrati

Joined: 10.7.2011.(UTC)
Posts: 216
Man
Location: Nis
1. septembra/rujna, novi broj u izdanju VC.

Ja se zovem El-Muhammed, iz plemena starih Azra, sto za ljubav zivot gube, i umiru kada ljube.
Curumo
#8 Posted : 18. kolovoza 2011. 23:44:41(UTC)
Rank: Ponekad navrati

Joined: 10.7.2011.(UTC)
Posts: 237
Location: Angrenost (blizu Splita sela)
Bo... ovaj, JaskoBigGrin , bilo bi dobro da ovo prebacis u temu Novo na kioscima. Mislim, ne smeta, ali ipak tamo pripada.
Odnosno, da moderatori prebace, kako to vec ide.
Nice view from hell.
Jasko
#9 Posted : 19. kolovoza 2011. 8:59:29(UTC)
Rank: Ponekad navrati

Joined: 10.7.2011.(UTC)
Posts: 216
Man
Location: Nis
Curumo wrote:
Bo... ovaj, JaskoBigGrin , bilo bi dobro da ovo prebacis u temu Novo na kioscima. Mislim, ne smeta, ali ipak tamo pripada.
Odnosno, da moderatori prebace, kako to vec ide.


Cu prebacim i tamo ThumpUp

Ali, da to odradim, ipak, 1. septembra? Mozda je ovo rujno-li-li-li sega? Glare
Ja se zovem El-Muhammed, iz plemena starih Azra, sto za ljubav zivot gube, i umiru kada ljube.
Kit Carson
#10 Posted : 19. kolovoza 2011. 9:25:52(UTC)
Rank: Često prisutan

Joined: 10.7.2011.(UTC)
Posts: 570
Man
Location: Nis Srbija
Jasko wrote:
1. septembra/rujna, novi broj u izdanju VC.


Odakle tebi ta informacija? Da nisi postao portparol WC-a? Pardon, VC-a.BigGrin BigGrin BigGrin
Cekam specijalce Mister Noa i Marti Misterije.
Jasko
#11 Posted : 19. kolovoza 2011. 9:32:43(UTC)
Rank: Ponekad navrati

Joined: 10.7.2011.(UTC)
Posts: 216
Man
Location: Nis
Kit Carson wrote:
Jasko wrote:
1. septembra/rujna, novi broj u izdanju VC.


Odakle tebi ta informacija? Da nisi postao portparol WC-a? Pardon, VC-a.BigGrin BigGrin BigGrin



Pf, cu li ti za pticicu? Cool

Nemo te oduvaja bura i pojedu morske ale, tamo daleko od kopna Flapper
Ja se zovem El-Muhammed, iz plemena starih Azra, sto za ljubav zivot gube, i umiru kada ljube.
Users browsing this topic
Guest
Forum Jump  
You cannot post new topics in this forum.
You cannot reply to topics in this forum.
You cannot delete your posts in this forum.
You cannot edit your posts in this forum.
You cannot create polls in this forum.
You cannot vote in polls in this forum.

Powered by YAF | YAF © 2003-2010, Yet Another Forum.NET
This page was generated in 0,143 seconds.