Libellus forum
Welcome Guest Search | Active Topics | Log In | Register

DYLAN DOG
Keziah
#1 Posted : 25. listopada 2018. 1:25:45(UTC)
Rank: Često prisutan

Joined: 24.10.2018.(UTC)
Posts: 341
Location: The dark side


Dylan Dog je glavni junak istoimenog strip serijala kojeg je 1986. godine kreirao talijanski pisac i novinar Tiziano Sclavi. On je bivši policajac Scotland Yarda, liječeni alkoholičar i privatni istražitelj, no područja njegovih istraživanja uglavnom su natprirodna i stoga se naziva istražiteljem noćnih mora.

Iako netko njegova zanimanja ne bi trebao poznavati strah, akrofobija je samo jedan od onih najizraženijih koje Dylan nosi u sebi. Njegovi vjerni prijatelji, pomoćnik Groucho i Inspektor Bloch, pomažu mu u mnogim avanturama, makar ta pomoć katkad bila tek u vidu Grouchova vica ili Blochova očinskog savjeta. Dylan je i veliki romantičar koji ne odolijeva šarmu zgodnih i privlačnih dama te se često zaljubljuje, no ta "vječna" ljubav obično kratko traje.

Ako i vas muče noćne more i trebate stručnu pomoć, a spremni ste platiti 50 funti dnevno te pokriti sve dodatne troškove, onda je najbolje da i sami skočite do Londona i potražite ga na broju 7 ulice Craven Road...

A dotad, uživajte u njegovim pustolovinama!
Svjedočio sam i sudjelovao u tami koju ne možete zamisliti i zato nemam straha da hranim strah!
Keziah
#2 Posted : 28. listopada 2018. 2:32:29(UTC)
Rank: Često prisutan

Joined: 24.10.2018.(UTC)
Posts: 341
Location: The dark side
ZORA ŽIVIH MRTVACA

SCENARIJ
Tiziano Sclavi

CRTEŽ
Angelo Stano

NASLOVNICA
Claudio Villa

ORIGINALNI BROJ
1





PRIČA: 8
SCENARIJ: 8
CRTEŽ: 8
NASLOVNICA: 8

80%



Prvi broj Dylana i odmah jako dobra priča.
Tema kako i sami možemo vidjeti zombiji, a o njima se puno toga prikazalo što u knjigama,filmovima,stripovima itd.
Radnja odmah započinje akcijom prikaza zombija,pitko teče i kroz trenutak kada upoznajemo prvi puta Dylana i saznajemo da voli svirati klarinet i izrađivati modele brodova.
Ovdje me se posebno dojmio vic Groucha na koji sam odvalio od smijeha kojeg doslovno citiram: " Nego znate li kada opalite iz topa postoji vjerojatnost od jedan prema milijardu milijardi da će kugla ostati na mjestu a top odletjeti unatrag".
Posebno je dobar zadnji dio priče gdje sve pršti od akcije,također sam kraj je vrlo dobro napravljen gdje Sclavi ostavlja čitatelja u razmišljanju.
Na kraju jako dobar posao Sclavia koji odmah ubacuje glavnog neprijatelja Dylana,doktora Xabarasa,poprilično zanimljiva i dojmljiva figura.
Scenario je također jako dobar odmah u početku scene za zombijem i klijenticom Dylana,izvrsne su scene kada Dylan dolazi u selo undead i obračunava se s zombijima.
Crtež,vrlo dobar,nije mi odličan fali nešto...dobro je Stano odradio crteže zombija,dosta uvjerljivo izgledaju i budi osjećaj jeze.
Slabija strana mi je kako crta Dylana.
Naslovnica, nije nešto posebno ali je istinski klasik.
Vrlo dobra priča,pojavljivanje Xabarasa,da bi bila vrhunska fali bolja razrada radnje u škotskom selu i bolje rješavanje problema u kući Xabarasa,ali s obzirom na godinu kada je priča napravljena ovo je dobar strip.Crtež dobar mada može i bolji ( detaljniji ).


Najava povratka Xabarasa



Stanovi zombiji

Svjedočio sam i sudjelovao u tami koju ne možete zamisliti i zato nemam straha da hranim strah!
Spock
#3 Posted : 28. listopada 2018. 6:30:42(UTC)
Rank: Često prisutan

Joined: 20.10.2018.(UTC)
Posts: 411
Location: Makarska
Dobar početak Keziah!ThumpUp
Nastavi samo tako!!

Evo i moj kratki osvrt na prvi broj Dylan Doga:

Šteta što zbog nesretnog završetka s bombom u klarinetu(!!) ne mogu dati sve desetke, jer ovaj strip svakim novim čitanjem, postaje sve bolji! Istina, malo je i kompletnu priču Sclavi kasnije izmjenio, pa ostaju nepodudarnosti u kontinuitetu, ali to se ovdje ne može uzeti za manu. Stano impresionira atmosferičnim crtežom. Jednostavno se osjeti jeza u skoro svakoj vinjeti. Villa je napravio kultnu naslovnicu, efektnu, atraktivnu, jezovitu...

(priča: 10, scenarij: 9, crtež: 10, naslovnica: 10) - 97%
Život je toliko zamršen da iz njega nitko ne izlazi živ!
Keziah
#4 Posted : 29. listopada 2018. 16:34:07(UTC)
Rank: Često prisutan

Joined: 24.10.2018.(UTC)
Posts: 341
Location: The dark side
Hvala Spock, budem još stavljao, ovo su komentari napisani davnije još.
Dao si visoke ocjene priči, ipak mi nije za toliko, završetak kao što si spomenuo,ruši dobar dio ocjene.
Jače strane su atmosferičnost i crtež, kao i naslovnica.
Groucho me ovdje s topom nasmijao do suzaLOL
Svjedočio sam i sudjelovao u tami koju ne možete zamisliti i zato nemam straha da hranim strah!
Keziah
#5 Posted : 29. listopada 2018. 16:37:24(UTC)
Rank: Često prisutan

Joined: 24.10.2018.(UTC)
Posts: 341
Location: The dark side
Jedan genijalni citat iz epizode Kalvarija koja je meni genijalna.

"Moja sestra je ona koja olakšava ljudima njihove zemaljske patnje...ja im,pak,otežavam postojanje,zadržavajući ih na mjestima boli,prisiljavajući ih živjeti unatoč svemu...bez i trenutka predaha.Zato što nije smrt ona koja ne poznaje milost,nego je to život! "

Svjedočio sam i sudjelovao u tami koju ne možete zamisliti i zato nemam straha da hranim strah!
Ned Tana
#6 Posted : 2. studenog 2018. 17:07:59(UTC)
Rank: Nova faca

Joined: 2.11.2018.(UTC)
Posts: 8
Man
Location: Hrvatska
Upravo sam uložio u tri stripa..Kada ih pročitam u detalje bit ću ih slobodan komentirati..Jedan komentar trenutno vrijedi ; Prvi strip je odličan !
Keziah
#7 Posted : 2. studenog 2018. 17:49:12(UTC)
Rank: Često prisutan

Joined: 24.10.2018.(UTC)
Posts: 341
Location: The dark side
Ned Tana wrote:
Upravo sam uložio u tri stripa..Kada ih pročitam u detalje bit ću ih slobodan komentirati..Jedan komentar trenutno vrijedi ; Prvi strip je odličan !

Dobro došao i samo naprijed, trenutno nam je važan svaki komentar, ali ako je moguće birati između kvantitete i kvalitete biramo ovo drugoSmile
Svjedočio sam i sudjelovao u tami koju ne možete zamisliti i zato nemam straha da hranim strah!
Spock
#8 Posted : 2. studenog 2018. 19:43:32(UTC)
Rank: Često prisutan

Joined: 20.10.2018.(UTC)
Posts: 411
Location: Makarska
Ned Tana wrote:
Upravo sam uložio u tri stripa..Kada ih pročitam u detalje bit ću ih slobodan komentirati..Jedan komentar trenutno vrijedi ; Prvi strip je odličan !


Drago mi je da ti je odličan, ali teško je komentirati kad ne znamo o kojoj je epizodi riječ!Smile
Život je toliko zamršen da iz njega nitko ne izlazi živ!
Spock
#9 Posted : 16. prosinca 2018. 9:38:20(UTC)
Rank: Često prisutan

Joined: 20.10.2018.(UTC)
Posts: 411
Location: Makarska


DD SR 209: Zvijer (DD LEX 89)

Scenarij: Michele Medda
Crtež: Giampiero Casertano
Naslovnica: Angelo Stano

Zanimljivost: Sherlock

- Medda je ovdje ubacio dosta stvarnih likova iz svijeta filma kao npr. Ridley Scott i Leonardo Di Caprio. Normalno, nije napisao njihova prava imena, već ih je malo izmjenio. Eh da, Leonarda Di Capria je i ubio! Sigurno mu je omiljen glumac! :-))

Kratki sadržaj:

Dylan se ponovno zaljubljuje na prvi pogled, ali vlasnica njegova srca (u ovoj epizodi) je već zaručena i zaljubljena u poznatog glumca. Samo taj glumac je bolesno ljubomorna i posesivna osoba, pa Dylan to osjeti na svojoj koži. U biti njegova Buba koju je izrazbijao bejzbol palicom. Nakon što ga vidi u napadu bijesa, Dylan na sve načine pokušava dokazati svojoj novoj ljubavi da njen zaručnik je zvijer u ljudskom obliku, ali ona vidi samo dobro u njemu. Poznato?

Komentar:

Medda nastavlja s (za njega) lošim, isforsiranim i nemaštovitim scenarijima. Daleko je to od njegovih majstorija u Nathan Neveru. Izgleda da nije on za Dylan Doga. Ova priče, na trenutke zanimljiva, je ipak nebrojeno puta prožvakana tema s prilično naivnim i isforsiranim završnim obratom.

Casertano je neusporedivo lošiji nego ranije. Lica neujednačena, čudovište nadrealno i nepotrebno preveliko, a Dylan mu baš ne liči na sebe. Stano je na naslovnici čudovište puno bolje nacrtao, ali naslovnica nije privlačna, baš kao i priča.

(priča: 5, scenarij: 4, crtež: 6, naslovnica: 5) - 50%
Život je toliko zamršen da iz njega nitko ne izlazi živ!
Spock
#10 Posted : 23. ožujka 2019. 7:35:41(UTC)
Rank: Često prisutan

Joined: 20.10.2018.(UTC)
Posts: 411
Location: Makarska


DD SR 244: Marty

Scenarij: Tiziano Sclavi & Cristina Neri
Crtež: Giampiero Casertano
Naslovnica: Angelo Stano

Zanimljivosti: Sherlock

- Autori priče i scenarija su Sclavi i Neri. Riječ je o Scavijevoj supruzi Cristini Neri. Ovo joj je druga suradnja sa slavnim mužem. Prva je bila u SR 151: Jezero na nebu, koju je napisala zajedno s bratom Pippom, Tizianovim šurjakom.
- Ubojica Julian uvelike me podsjeća na Breta Elissa, ubojicu iz prve Scavijeve povratničke epizode, SR 240: Ukronija.
- 25. str.: Na pitanje dali je oženjen, Dylan odgovara: "I da, i ne... To je tema o kojoj baš ne volim razgovarati..."

Komentar:

Nakon što sam pročitao i ovu, treću Scavijevu povratničku epizodu, još uvijek mi je "Ukronija" najbolja i najefektnija. Tu Sclavi zaista šokira čitatelja svojim suludim idejama, scenama, a pogotovo završetkom. Druga, "Ubojica je među nama" je šokantna iz potpuno druge perspektive, ali i kompletan rip-off filma "Identitet" iz 2003. Ova, treća, je također omaž istoimenom filmu iz 1955., iz kojeg je potpuno preuzet lik, odnosno glavni glumac Ernest Borgnine.
Nisam gledao film, pa pretpostavljam da je i priča barem djelomično preuzeta.

Sclavi nam postepeno, kako se priča razvija, sve više daje do znanja što se tu u biti događa! Npr. Blochovim zanovjetanjem da je dosadno jer nema nikakvih zločina, iako se ubojstva redaju kao na traci i to u stilu Chiaverottija u najboljim danima. Prema kraju priče sve više ima vinjeta i scena koje jasno vode rješenju zagonetke, a sve kulminira ubacivanjem fantastičnih elemenata.
Dodirnuo se i katolicizma, gdje je misao također grijeh, pa nam jasno daje do znanja da je Marty pobožan čovjek.

Baš kao i svi mi, Marty stalno zamišlja drugačiji, bolji život, a kada izgubi i ono što je imao, tek tada počne zamišljati stvarne male stvari koje su ga veselile, a kojih više nema! Bit je da se treba uživati u tim malim stvarima, jer tek kada neko razdoblje prođe, shvatiš koliko ti nešto fali, a tada ostaje samo žal što nisi više uživao u tim vremenima jer povratka nema.

Casertano puno lošiji nego u ranijim radovima. Najveći su problem karikaturalna lica aktera. Završnih nekoliko stranica su briljantno nacrtane i uvelike poboljšavaju ukupan dojam. Briljira i u scenama s dobrim znancem, psom lutalicom kojeg Dylan zove Botolo, čiji izrazi i postupci su osjećajniji nego ljudski.
Tu je Casertano odlično dočarao tipičan Sclavijev stav: "ljudi su zli, životinje su dobre"!
Naslovnica odlična. Savršeno opisuje epizodu.

Marty i Botolo:


Iskreno, nije me dirnula ova priča! Više me dirne kad se sjetim pjesme Dobriše Cesarića: "Balada iz predgrađa", a ova me priča podsjetila na nju.
Hm, to bi značilo da me ipak dirnula!
Kako god, za kraj evo ulomak iz te pjesme:
...
A jedne večeri nekoga nema,
A mor'o bi proć;
I lampa gori,
I gori u magli,
I već je noć.

I nema ga sutra, ni prekosutra ne,
I vele da bolestan leži,
I nema ga mjesec, i nema ga dva,
I zima je već,
I sniježi...

A prolaze kao i dosada ljudi,
I maj već miriše -
A njega nema, i nema, i nema,
I nema ga više...

I lije na uglu petrolejska lampa
Svjetlost crvenkastožutu
Na debelo blato kraj staroga plota
I dvije, tri cigle na putu.

(priča: 7, scenarij: 8, crtež: 8, naslovnica: 9) - 78%
Život je toliko zamršen da iz njega nitko ne izlazi živ!
DinkoJ
#11 Posted : 4. travnja 2019. 12:28:34(UTC)
Rank: Ponekad navrati

Joined: 13.11.2018.(UTC)
Posts: 66
Location: Osijek
Spock wrote:


DD SR 209: Zvijer (DD LEX 89)

Scenarij: Michele Medda
Crtež: Giampiero Casertano
Naslovnica: Angelo Stano

Zanimljivost: Sherlock

- Medda je ovdje ubacio dosta stvarnih likova iz svijeta filma kao npr. Ridley Scott i Leonardo Di Caprio. Normalno, nije napisao njihova prava imena, već ih je malo izmjenio. Eh da, Leonarda Di Capria je i ubio! Sigurno mu je omiljen glumac! :-))

Kratki sadržaj:

Dylan se ponovno zaljubljuje na prvi pogled, ali vlasnica njegova srca (u ovoj epizodi) je već zaručena i zaljubljena u poznatog glumca. Samo taj glumac je bolesno ljubomorna i posesivna osoba, pa Dylan to osjeti na svojoj koži. U biti njegova Buba koju je izrazbijao bejzbol palicom. Nakon što ga vidi u napadu bijesa, Dylan na sve načine pokušava dokazati svojoj novoj ljubavi da njen zaručnik je zvijer u ljudskom obliku, ali ona vidi samo dobro u njemu. Poznato?

Komentar:

Medda nastavlja s (za njega) lošim, isforsiranim i nemaštovitim scenarijima. Daleko je to od njegovih majstorija u Nathan Neveru. Izgleda da nije on za Dylan Doga. Ova priče, na trenutke zanimljiva, je ipak nebrojeno puta prožvakana tema s prilično naivnim i isforsiranim završnim obratom.

Casertano je neusporedivo lošiji nego ranije. Lica neujednačena, čudovište nadrealno i nepotrebno preveliko, a Dylan mu baš ne liči na sebe. Stano je na naslovnici čudovište puno bolje nacrtao, ali naslovnica nije privlačna, baš kaoi priča.

(priča: 5, scenarij: 4, crtež: 6, naslovnica: 5) - 50%


U stripu sam uživao do kraja a nakon kraja nisam ništa shvatio.Confused
DinkoJ
#12 Posted : 4. travnja 2019. 17:22:32(UTC)
Rank: Ponekad navrati

Joined: 13.11.2018.(UTC)
Posts: 66
Location: Osijek


Scenarij: Fabio Celoni
Crtež: Fabio Celoni
Naslovnica: Angelo Stano

Ovo je Dylan Dog po ukusu Tim Burtona, priča se odvija kao dubok san iz kojeg se budiš da bi odmah opet utonuo u isti. Priču ne moraš ni shvatiti jer ona nije vodilja stripa već fantastični ali u isto vrijeme i konfuzni crtež koji u puno kadrova nečeš ni pojmiti već češ prepustiti mašti da dovrši priču. Pošto je scenarist i crtač ista osoba imam dojam da je prije nastao crtež pa se prema njemu stvarao scenarij.

priča: 7, scenarij: 7, crtež: 10, naslovnica: 7
Users browsing this topic
Guest
Forum Jump  
You cannot post new topics in this forum.
You cannot reply to topics in this forum.
You cannot delete your posts in this forum.
You cannot edit your posts in this forum.
You cannot create polls in this forum.
You cannot vote in polls in this forum.

Powered by YAF | YAF © 2003-2010, Yet Another Forum.NET
This page was generated in 0,137 seconds.