Libellus forum
Welcome Guest Search | Active Topics | Log In | Register

2 Pages<12
Tiziano Sclavi
Spock
#21 Posted : 14. studenog 2018. 19:47:54(UTC)
Rank: Često prisutan

Joined: 20.10.2018.(UTC)
Posts: 411
Location: Makarska
Da se nadovežem, evo i moj komentar na "Demona ludila".


Nakon ponovnog čitanja ove epizode, ali sa svim stranicama i naslovnicama (konačno), moj dojam je nepromjenjen. Istina, ima tu zamjerki kao: prerazvučenost, iritantantan humor s Chicom i Ikarom od Pera, nelogičnost s udaljenosti tvrđave Pitt, jezera Erie i brda Naatani, a i majstorov crtež je previše neujednačen u prvom dijelu priče. Bit je da se priča drastično poboljšava sa svakim novim nastavkom, da bi u zadnjem dobili episki finale kakav i priliči ovakvom gigantu od stripa. Ferri se potpuno iskupljuje za sve neujednačenosti fantastičnim vinjetama koje idu u sam vrh stripa uopće. Naslovnice vrh vrhova! Ma svaka je dobra, a koji je tek užitak konačno gledati ove zadnje dvije u rukama!!!!

Iskreno, da nije komentara i mišljenja uvaženih članova foruma, možda ne bih ni shvatio određene situacije i ideje iz stripa. Konkretno, pojavljivanje i smrt vrača Makuatya bih ubrojao u nelogičnosti.

Ne volim priče s paralelnim svjetovima, ali ovo je stvarno remek djelo. Ovdje Sclavi jednostavno briljira.

Ovo mi nije najbolja Zagorova epizoda iz razloga što je ne mogu ni usporediti s drugim pričama, već je svrstati izvan konkurencije, jer nije usporediva s ničim u Bonelliju uopće. O njoj ne razmišljaš satima nakon čitanja, kao o nekim Dylanovim epizodama, već danima kasnije. Meni je trebalo nekliko dana da se slegnu dojmovi prije nego ovo napišem.

Svima kojima se ova epizoda nije svidjela preporučam da oslobode um i pokušaju još jednom.

Ma sve desetke - 100%
Život je toliko zamršen da iz njega nitko ne izlazi živ!
Keziah
#22 Posted : 15. studenog 2018. 16:59:18(UTC)
Rank: Često prisutan

Joined: 24.10.2018.(UTC)
Posts: 341
Location: The dark side
DinkoJ wrote:
Moje tri najdraže Zagorove priče su DEMON LUDILA, DEVIL MASK I CRNI GOSPODAR. Za Demon ludila sam znao da je Sclavi ali za ove dvije druge priče sam naknadno provjeravao i ispalo je da su isto Sclavijeve tako da ispada da mi je Sclavi najbolji,


Iskreno govoreći brže bolje sam otišao provijeriti tko je napisao FANTAS CHICO zato što mi je to četvrti najbolji Zagor ali nije bio Sclavi, četiri od četiri ipak bi bilo previše.Blushing

Smije li se znati koliko imaš godina?
Demone,kako sam pisao često prije nisam još čitao ali znam dosta i na prvu bi rekao, među top3 ako ne i najbolja Zagorova priča,Devil mask mi je prosjek a Crni gospodar više za djecu.
Svjedočio sam i sudjelovao u tami koju ne možete zamisliti i zato nemam straha da hranim strah!
Keziah
#23 Posted : 15. studenog 2018. 17:01:13(UTC)
Rank: Često prisutan

Joined: 24.10.2018.(UTC)
Posts: 341
Location: The dark side
Spock wrote:
Da se nadovežem, evo i moj komentar na "Demona ludila".


Nakon ponovnog čitanja ove epizode, ali sa svim stranicama i naslovnicama (konačno), moj dojam je nepromjenjen. Istina, ima tu zamjerki kao: prerazvučenost, iritantantan humor s Chicom i Ikarom od Pera, nelogičnost s udaljenosti tvrđave Pitt, jezera Erie i brda Naatani, a i majstorov crtež je previše neujednačen u prvom dijelu priče. Bit je da se priča drastično poboljšava sa svakim novim nastavkom, da bi u zadnjem dobili episki finale kakav i priliči ovakvom gigantu od stripa. Ferri se potpuno iskupljuje za sve neujednačenosti fantastičnim vinjetama koje idu u sam vrh stripa uopće. Naslovnice vrh vrhova! Ma svaka je dobra, a koji je tek užitak konačno gledati ove zadnje dvije u rukama!!!!

Iskreno, da nije komentara i mišljenja uvaženih članova foruma, možda ne bih ni shvatio određene situacije i ideje iz stripa. Konkretno, pojavljivanje i smrt vrača Makuatya bih ubrojao u nelogičnosti.

Ne volim priče s paralelnim svjetovima, ali ovo je stvarno remek djelo. Ovdje Sclavi jednostavno briljira.

Ovo mi nije najbolja Zagorova epizoda iz razloga što je ne mogu ni usporediti s drugim pričama, već je svrstati izvan konkurencije, jer nije usporediva s ničim u Bonelliju uopće. O njoj ne razmišljaš satima nakon čitanja, kao o nekim Dylanovim epizodama, već danima kasnije. Meni je trebalo nekliko dana da se slegnu dojmovi prije nego ovo napišem.

Svima kojima se ova epizoda nije svidjela preporučam da oslobode um i pokušaju još jednom.

Ma sve desetke - 100%

Hmm, netipičan komentar za tebe, barem ovo što te malo znam Smile
Baš da vidim kakva će meni biti priča.
Svjedočio sam i sudjelovao u tami koju ne možete zamisliti i zato nemam straha da hranim strah!
DinkoJ
#24 Posted : 15. studenog 2018. 20:49:33(UTC)
Rank: Ponekad navrati

Joined: 13.11.2018.(UTC)
Posts: 66
Location: Osijek
Keziah ja imam 40 godina i kod mene definitivno postoji sentimentalni element u ocijenjivanju. Odrastao sam na Zlatnoj seriji i Lunovom magnus stripu i za pojedine epizode me vežu neka sječanja kao npr. prvo sam pročitao Crni gospodar nakon nekog vremena ja i prijatelj smo išli na tržnicu kupiti neke romane i točno se sječam kad smo došli do štanda i svatko počeo pregledavati po jedan stup stripova, kod mene su bili svi neki dosadni a on izvuče Plamenu lubanju, ja da poludim. Drugi primjer moji su meni vrlo rijetko kupovali stripovi osim kada bi u sedmom mjesecu išli na more, i uglavnom dolazimo do trafike a tamo Buđenje titana u zlatnoj seriji taman izašlo, taj sam strip čitao nekih 20 puta i da stvar bude bolja zadnji dan mora idemo kupiti namirnice za put kući a ono u izlogu Povratak Helingena, ja najsretnije dijete. Poanta cijele priče da ti stripovi meni predstavljaju određene vremenske kapsule sretnih trenutaka, postoji priča i za Devil mask al sad da ne dužim. Inače Zagor je uvijek imao nešto bajkovito u sebi i radi toga sam ga najviše volio s druge strane Tex i Mister No su bili ozbiljni (u Mister No sam prvi put čuo za leteče tigrove što je potaklo moj interes da istražim što su Amerikanci radili u Kini za vrijeme drugog svijetskog rata te interes za avion P-40B), Marti Mister je bio više znanstven (tu sam prvi put čuo za Atlantidu), ali svaki od njih je ispunjavao određen dio spektra.
Keziah
#25 Posted : 15. studenog 2018. 21:49:11(UTC)
Rank: Često prisutan

Joined: 24.10.2018.(UTC)
Posts: 341
Location: The dark side
DinkoJ wrote:
Keziah ja imam 40 godina i kod mene definitivno postoji sentimentalni element u ocijenjivanju. Odrastao sam na Zlatnoj seriji i Lunovom magnus stripu i za pojedine epizode me vežu neka sječanja kao npr. prvo sam pročitao Crni gospodar nakon nekog vremena ja i prijatelj smo išli na tržnicu kupiti neke romane i točno se sječam kad smo došli do štanda i svatko počeo pregledavati po jedan stup stripova, kod mene su bili svi neki dosadni a on izvuče Plamenu lubanju, ja da poludim. Drugi primjer moji su meni vrlo rijetko kupovali stripovi osim kada bi u sedmom mjesecu išli na more, i uglavnom dolazimo do trafike a tamo Buđenje titana u zlatnoj seriji taman izašlo, taj sam strip čitao nekih 20 puta i da stvar bude bolja zadnji dan mora idemo kupiti namirnice za put kući a ono u izlogu Povratak Helingena, ja najsretnije dijete. Poanta cijele priče da ti stripovi meni predstavljaju određene vremenske kapsule sretnih trenutaka, postoji priča i za Devil mask al sad da ne dužim. Inače Zagor je uvijek imao nešto bajkovito u sebi i radi toga sam ga najviše volio s druge strane Tex i Mister No su bili ozbiljni (u Mister No sam prvi put čuo za leteče tigrove što je potaklo moj interes da istražim što su Amerikanci radili u Kini za vrijeme drugog svijetskog rata te interes za avion P-40B), Marti Mister je bio više znanstven (tu sam prvi put čuo za Atlantidu), ali svaki od njih je ispunjavao određen dio spektra.

Mislio sam da si mlađi jednu 25 godina LOL
Naravno zbog "ljubavi" prema crnom gospodaru.
Naravno nostalgija igra veliku ulogu i shvaćam o čemu pričaš.Ja sam isto kao dijete samo Zagora čitao,malo kasnije Alan Forda i Dylana, Mister Noa i Martina sam tek nedavno počeo čitati.
Samo ti komentiraj, sjetim se i ja trenutaka povezanih sa stripovima ovako kada se netko raspiše.
Drago mi je da si nam se pridružio,kvalitetno pišeš bez spama.
Svjedočio sam i sudjelovao u tami koju ne možete zamisliti i zato nemam straha da hranim strah!
Spock
#26 Posted : 15. studenog 2018. 23:41:27(UTC)
Rank: Često prisutan

Joined: 20.10.2018.(UTC)
Posts: 411
Location: Makarska
Keziah wrote:

Hmm, netipičan komentar za tebe, barem ovo što te malo znam Smile
Baš da vidim kakva će meni biti priča.


Kako misliš netipičan? Smile

Ma mene Demon ludila šokira nakon svakog novog čitanja. Prvo razmišljam o nelogičnostima, pa pomislim šta bih mislio o priči. Onda mi danima ne izlazi iz glave i što više razmišljam sve mi je fascinantniji taj Sclavijev suludi spoj najluđih krajnosti. To samo Sclavi može napisati! Ogolio je Zagora do srži, uništio ga, uništio Darkwood i sve za što se Zagor borio, ubio ga, natjerao ga na samoubojstvo i na kraju ga ukrsnuo kao Feniksa iz pepela i uzdigao iznad svega
Život je toliko zamršen da iz njega nitko ne izlazi živ!
DinkoJ
#27 Posted : 15. studenog 2018. 23:54:45(UTC)
Rank: Ponekad navrati

Joined: 13.11.2018.(UTC)
Posts: 66
Location: Osijek
Pa je malo netipično od tebe se ipak očekuje KABOOM.
Spock
#28 Posted : 16. studenog 2018. 0:11:15(UTC)
Rank: Često prisutan

Joined: 20.10.2018.(UTC)
Posts: 411
Location: Makarska
[
DinkoJ wrote:
Pa je malo netipično od tebe se ipak očekuje KABOOM.


Dobar!! LOL ThumbsUp
Život je toliko zamršen da iz njega nitko ne izlazi živ!
Keziah
#29 Posted : 16. studenog 2018. 1:30:28(UTC)
Rank: Često prisutan

Joined: 24.10.2018.(UTC)
Posts: 341
Location: The dark side
Spock wrote:
Keziah wrote:

Hmm, netipičan komentar za tebe, barem ovo što te malo znam Smile
Baš da vidim kakva će meni biti priča.


Kako misliš netipičan? Smile

Ma mene Demon ludila šokira nakon svakog novog čitanja. Prvo razmišljam o nelogičnostima, pa pomislim šta bih mislio o priči. Onda mi danima ne izlazi iz glave i što više razmišljam sve mi je fascinantniji taj Sclavijev suludi spoj najluđih krajnosti. To samo Sclavi može napisati! Ogolio je Zagora do srži, uništio ga, uništio Darkwood i sve za što se Zagor borio, ubio ga, natjerao ga na samoubojstvo i na kraju ga ukrsnuo kao Feniksa iz pepela i uzdigao iznad svega

Nikada ne bih mislio da voliš priče kao što je Demon ludila Smile
Kažeš Dostojevski mala maca za Sclavia?LOL LOL
Svjedočio sam i sudjelovao u tami koju ne možete zamisliti i zato nemam straha da hranim strah!
john_constantine
#30 Posted : 16. studenog 2018. 18:37:53(UTC)
Rank: Nova faca

Joined: 29.10.2018.(UTC)
Posts: 45
Location: varaždin
Spock wrote:
Keziah wrote:

Hmm, netipičan komentar za tebe, barem ovo što te malo znam Smile
Baš da vidim kakva će meni biti priča.


Kako misliš netipičan? Smile

Ma mene Demon ludila šokira nakon svakog novog čitanja. Prvo razmišljam o nelogičnostima, pa pomislim šta bih mislio o priči. Onda mi danima ne izlazi iz glave i što više razmišljam sve mi je fascinantniji taj Sclavijev suludi spoj najluđih krajnosti. To samo Sclavi može napisati! Ogolio je Zagora do srži, uništio ga, uništio Darkwood i sve za što se Zagor borio, ubio ga, natjerao ga na samoubojstvo i na kraju ga ukrsnuo kao Feniksa iz pepela i uzdigao iznad svega


Da, vrhunski opis kako je napravio epizodu. :) A i činjenica kako je spojio znanstvenu fantastiku (pararelne svijetove, uništenje univerzuma) i indijansku magiju. Grubo rečeno, Zagor je ionako više manje na primitivnoj razini kada je riječ o tehnologiji i znanju. Ne bi niti znao da postoje svemiri dok se nisu prvi put pojavili Akronijanci. I njegove reakcije na tehnologiju koju je Helingen stvorio ili Veribad. On se uvijek šokirao takvim stvarima koje su nama potpuno normalne. Ali za njega je to praktički više horor nego Cthulthu, Atlantida ili oni paralelni svjetova s fantastičnim bićima.

Kako mu i sam Hellingen kaže, on je samo obični čovjek iz šume koji niti ne shvaća pojam univerzuma, paralelnih svjetova. Sclavi je prikazao tu razliku između Zagora i Hellingena. Hellingenu niti danas ne može shvatiti kako je obični divljak koji ostaje šokiran na svaku naprednu tehnologiju svaki put uspio uništiti, a Zagor ne može shvatiti njegov um kojemu je tehnologija potpuno normalna stvar, samo ju je okrenuo za zlo i za osvajanje svijeta iz osobnih interesa.

Inače da, prvi put kada sam čitao kao klinac, bila mi je prečudna epizoda što je normalno s obzirom da nikad nisam gledao znanstvenofantastične filmove. Alien, osmi putnik i predator su u ono vrijeme bili horori jer nisu bili toliko poznati. Nezamislivo u ono vrijeme dok smo danas zasićeni SF tematikom, alienima i predatorima. A s godinama iskustva i čitanja od kule tmine do običnih članaka o teorijama pararelnih svemira i DC serije kao Flash, sada je to posve normalno. I s time se sve više razumije ta genijalnost u tim epizodama.

A i baš ta rečenica kojom si opisao cijelu poantu stripa, kako ostati ravnodušan na to? Sclavi je praktički šokirao čitatelje Zagora.
Kroz život nećemo proći živi i neoštećeni. Kako onda shvatiti život ozbiljno?
Spock
#31 Posted : 16. studenog 2018. 22:33:57(UTC)
Rank: Često prisutan

Joined: 20.10.2018.(UTC)
Posts: 411
Location: Makarska
@Keziah: Zašto Dostojevski? Ako već idemo uspoređivati, onda možemo povući paralelu s još jednim luđakom: Edgar Allan Poeom! Smile
Kod Sclavija je bitno to što nije copy-paste pisac, kao velika većina Bonelli scenarista.
Sclavi je jednostavno genije u svoj svojoj ludosti!

@John: Hvala na komplimentu i dodatnom pojašnjenju mog komentara. U potpunosti se slažem s tobom! Cool
Život je toliko zamršen da iz njega nitko ne izlazi živ!
Gringo
#32 Posted : 22. studenog 2019. 11:34:32(UTC)
Rank: Nova faca

Joined: 22.11.2019.(UTC)
Posts: 46
Location: Garotas
Tizijano je najaći u pisanju na Dylanu Dogu. To je prava stvar i mnogo dobro dok je on pisao. Ovo novo što je vesli ćetrtak objavio, -posle duge tišine-, šta ti ja zna, nisam još ćitao. A na Zagoru,mislim da se zajebavo,dok je Mistera reko bi,shvatio ozbiljnije, i normalno Dylana najozbiljnije.zato je tu i najbolji.
Muchas personas se afeitan los pendejos.
Spock
#33 Posted : 27. studenog 2019. 22:21:56(UTC)
Rank: Često prisutan

Joined: 20.10.2018.(UTC)
Posts: 411
Location: Makarska
Gringo wrote:
Tizijano je najaći u pisanju na Dylanu Dogu. To je prava stvar i mnogo dobro dok je on pisao. Ovo novo što je vesli ćetrtak objavio, -posle duge tišine-, šta ti ja zna, nisam još ćitao. A na Zagoru,mislim da se zajebavo,dok je Mistera reko bi,shvatio ozbiljnije, i normalno Dylana najozbiljnije.zato je tu i najbolji.


Sclavi se, baš kao i Castelli, sprdao sa Zagorom. Samo, što je, za razliku od barba Castellija, možda pomalo i nehotično, napisao jedno remek djelo u svijetu stripa općenito, koje uvelike nadilazi Zagora kao junaka.
Normalno, pričam o Demonu ludila!

Zanimljivo je da je dosta od elemenata upotrebljenih u toj priči reciklirao iz jedne epizode svog neuspjelog projekta: Traper Kerryja - serijal kojeg preporučujem pročitati svakom fanu Sclavijevog načina pisanja (barem Sclavijeve priče).
Život je toliko zamršen da iz njega nitko ne izlazi živ!
Gringo
#34 Posted : 29. studenog 2019. 14:53:46(UTC)
Rank: Nova faca

Joined: 22.11.2019.(UTC)
Posts: 46
Location: Garotas
Spock wrote:
Gringo wrote:
Tizijano je najaći u pisanju na Dylanu Dogu. To je prava stvar i mnogo dobro dok je on pisao. Ovo novo što je vesli ćetrtak objavio, -posle duge tišine-, šta ti ja zna, nisam još ćitao. A na Zagoru,mislim da se zajebavo,dok je Mistera reko bi,shvatio ozbiljnije, i normalno Dylana najozbiljnije.zato je tu i najbolji.


Sclavi se, baš kao i Castelli, sprdao sa Zagorom. Samo, što je, za razliku od barba Castellija, možda pomalo i nehotično, napisao jedno remek djelo u svijetu stripa općenito, koje uvelike nadilazi Zagora kao junaka.
Normalno, pričam o Demonu ludila!

Zanimljivo je da je dosta od elemenata upotrebljenih u toj priči reciklirao iz jedne epizode svog neuspjelog projekta: Traper Kerryja - serijal kojeg preporučujem pročitati svakom fanu Sclavijevog načina pisanja (barem Sclavijeve priče).




Demona duuuuuugo nisam čitao, ima sigurno 20tak godinica. A mogao bih, moga bi to jednom da sahvatam da pročitam ponovo. Sad će evo ova zima, kad je sigurnije guzicu uljuljkati u kući, pa se dovatiti nekog podebljeg stripa.


Sclavija mi žao, danas, kad čitam šta mu pravi onaj Rechionni. Koja je ono gnjida. meni je on kvaran ne zna se. Mislim da pikira i da od Davidea ukrade na silu izdavačku kuću.Sav mi je isfoliran.Da smo zajedno išli u školu, tuko bi ga svaki dan. Znaš ono: Robeeeeertooo, komenzi bite to lick my boot... Ja!

Evo, i onom oćelavelom Bozeliju je oteo Dampyra! De je Bozelli na otvaranju najave...nema ga. Došo onaj pastir na koze, Uzzeo i Rekioni.Bozellija poslali u japan,a oni divljaju.A Imo bi opravdanja za Rekionija da zna da napiše dobru priču,al nema pojma. Šta je ono mater dolorosa...ono njemu vrh?plako dok je piso?naguzio curu tantrički tri put za sat vremena da ne bi od naleta emocija izazvanih pisanjem scenarija izašao na ulicu i ubio nekoga?-nemojme ebat Rekioni.Nemaš pojma da upališ Barbatin auto kad stane na mostiću dugom 15 metara, a ne nešto drugo. I takav da uzima Sclaviju Dilana...treba pisati peticiju Davideu,da ga se otarasi dok jejoš vreme.Evo sad će ove ekonomske krize za godinu dve, pa može Davide nešto da izmunta da ga kašira. Daj bre, uništiće Bonelli!
Muchas personas se afeitan los pendejos.
Spock
#35 Posted : 29. studenog 2019. 15:04:28(UTC)
Rank: Često prisutan

Joined: 20.10.2018.(UTC)
Posts: 411
Location: Makarska
BigGrin LOL

Moram se složiti s tvojim postom!
Taj revolucionarni novi Recchionijev Dylan mi je bez veze.
Već neko vrijeme ne kupujem nove Dylane - samo Sclavijeve i poneku Barbatinu i Simeonijevu epizodu. Morat ću nabaviti i tu "Mater Dolores" da vidim zbog čega tolika hajka! Confused
Život je toliko zamršen da iz njega nitko ne izlazi živ!
Users browsing this topic
Guest (22)
2 Pages<12
Forum Jump  
You cannot post new topics in this forum.
You cannot reply to topics in this forum.
You cannot delete your posts in this forum.
You cannot edit your posts in this forum.
You cannot create polls in this forum.
You cannot vote in polls in this forum.

Powered by YAF | YAF © 2003-2010, Yet Another Forum.NET
This page was generated in 0,180 seconds.