Libellus forum
Welcome Guest Search | Active Topics | Log In | Register

7 Pages«<23456>»
MARTIN MYSTERE
Spock
#61 Posted : 23. veljače 2019. 20:54:56(UTC)
Rank: Često prisutan

Joined: 20.10.2018.(UTC)
Posts: 411
Location: Makarska
Zanimljiv komentar Dinko! Laugh

Ovo je jedna od upečatljivijih Martijevih epizoda, koja se ne zaboravlja. Malo scenarij lošiji, ali priča je odlična. Šteta pa je Chiarolla crtač.
Život je toliko zamršen da iz njega nitko ne izlazi živ!
DinkoJ
#62 Posted : 23. veljače 2019. 21:23:07(UTC)
Rank: Ponekad navrati

Joined: 13.11.2018.(UTC)
Posts: 66
Location: Osijek
Na stripovi.com je ocjenjen s 58% a vidim po recenziji da ni tebe nije dojmio ali meni je vrhunski. Spock moram ići, čudno u ovo doba noći na vrata mi zvone neki ljudi...
Spock
#63 Posted : 23. veljače 2019. 21:50:30(UTC)
Rank: Često prisutan

Joined: 20.10.2018.(UTC)
Posts: 411
Location: Makarska
DinkoJ wrote:
Na stripovi.com je ocjenjen s 58% a vidim po recenziji da ni tebe nije dojmio ali meni je vrhunski. Spock moram ići, čudno u ovo doba noći na vrata mi zvone neki ljudi...


Ma nije da me nije dojmio. Priča je stvarno odlična, samo samo Prosperi nije bio sposoban to scenaristički najbolje odraditi, a i crtež dosta ruši ukupnu ocjenu.

Recenziju je napisao član Prozirna Senka, koji je malo previše ekstreman i kritičan, a ostali članovi se često povedu za ocjenama recenzenta. Inače, njegova ocjena je 58%, dok je ocjena čitatelja 65%, koja je mjerodavnija jer je dobivena od većeg uzorka.
Život je toliko zamršen da iz njega nitko ne izlazi živ!
DinkoJ
#64 Posted : 23. veljače 2019. 21:58:04(UTC)
Rank: Ponekad navrati

Joined: 13.11.2018.(UTC)
Posts: 66
Location: Osijek
Spock wrote:
DinkoJ wrote:
Na stripovi.com je ocjenjen s 58% a vidim po recenziji da ni tebe nije dojmio ali meni je vrhunski. Spock moram ići, čudno u ovo doba noći na vrata mi zvone neki ljudi...


Ma nije da me nije dojmio. Priča je stvarno odlična, samo samo Prosperi nije bio sposoban to scenaristički najbolje odraditi, a i crtež dosta ruši ukupnu ocjenu.


DinkoJ NEKO VRIJEME NEČE BITI PRISUTAN NA FORUMU. ŠTO SE TIČE TE "PRIČE" NAJBOLJE DA JU ZABORAVITE I MOLIMO BEZ DODATNIH PITANJA.



HVALA NA SURADNJI
Spock
#65 Posted : 23. veljače 2019. 22:20:47(UTC)
Rank: Često prisutan

Joined: 20.10.2018.(UTC)
Posts: 411
Location: Makarska
Dinko, mislim da imaš više talenta za scenarij od gore spomenutog Prosperija! Laugh ThumbsUp
Život je toliko zamršen da iz njega nitko ne izlazi živ!
DinkoJ
#66 Posted : 23. veljače 2019. 22:35:48(UTC)
Rank: Ponekad navrati

Joined: 13.11.2018.(UTC)
Posts: 66
Location: Osijek
Spock wrote:
Dinko, mislim da imaš više talenta za scenarij od gore spomenutog Prosperija! Laugh ThumbsUp

DinkoJ
#67 Posted : 24. veljače 2019. 13:32:04(UTC)
Rank: Ponekad navrati

Joined: 13.11.2018.(UTC)
Posts: 66
Location: Osijek
Spock wrote:


MN LIB 98: Leteći osvetnici (SR 145 / SD 11) - 94 str.

Scenarij: Stefano Santarelli
Crtež: Rodolfo Torti
Naslovnice: Giancarlo Alessandrini

Nakon što je namjerno izazvani požar uništio šume, usred koje se nalazi tajni podzemni keltski hram, gavrani pod vodstvom nasljednika druidskih svećenika kreću u osvetu. Naš Marty se, standardno, sasvim slučajno, nađe usred te priče.
Sama priča je glupa, pa joj ne može pomoći ni najbolji scenarij. Dio s keltskom mitologijom i rasprostranjenosti Kelta je zanimljiv. Naime, tragova i legendi ima i na našoj strani Jadrana, pa tako sigurno i u Italiji.
Santarelli nije u stanju ni od dobre ideje napisati dobru priču, pa sigurno nije od ove. Scenaristički jednostavno odrađeno i jako se brzo i lako čita, što nije uobičajeno za ovaj serijal.
Torti ovdje još drži zadovoljavajuću razinu u pokušaju kopiranja Alessandrinija. Kasniji radovi su mu puno gori.
Naslovnica "Hitchcockovska"! Vjerno opisuje događanja u stripu.

(priča: 3, scenarij: 4, crtež: 6, naslovnica: 7) - 46%


Nakon sinočnje posjete nekih ljudi u crnom koji su me nagovorili da mogu pregledati moje Marti Misterije te posudili određene epizode morao sam odustati od recenzije "Susreti bliske vrste" jer je to jedna od epizoda koju su "posudili" tako da sam pročitao "Leteći osvetnici". Za mene je ovo jedna sasvim solidna epizoda kako je rečeno koja se brzo i lako čita. U ovom stripu mi se posebno sviđa taj poučni element Martrija, u dijelu kada za riječ MUT utvrdi da se radi o Keltskoj riječi za "tišina" odmah sam se sijetio riječi "mutav" koja je u modernije doba zamjenjena riječju gluhonjem ali očita je jezična povezanost naših prostora sa Keltima. Najgori dio je crtež Tortia koji lica crta na razini karikature. Koliko sam čuo Torti je na akademiji lica učio crtati prema predlošku likova iz filma "Dobar, loš, zao" tako da nikada nije naučio crtati oči. Meni je Chiarolla koji očito nije cijenjen za Tortia pravi Michelangelo i posebno mi se istakao u "Gosp...ustvari nema veze ajmo ocjene.

priča: 7, scenarij: 7, crtež: 4, naslovnica: 6
Spock
#68 Posted : 24. veljače 2019. 14:12:02(UTC)
Rank: Često prisutan

Joined: 20.10.2018.(UTC)
Posts: 411
Location: Makarska
Ajde neka si ti nama preživio bliski susret! Laugh

Usput, još jedan zanimljiv komentar!! ThumpUp

EDIT: Alessandrini također ne crta oči! BigGrin
Život je toliko zamršen da iz njega nitko ne izlazi živ!
DinkoJ
#69 Posted : 24. veljače 2019. 14:26:44(UTC)
Rank: Ponekad navrati

Joined: 13.11.2018.(UTC)
Posts: 66
Location: Osijek
Spock wrote:


EDIT: Alessandrini također ne crta oči! BigGrin


Pa njih dvojca su sjedili u istoj klupi na akademiji.
Spock
#70 Posted : 24. veljače 2019. 15:09:07(UTC)
Rank: Često prisutan

Joined: 20.10.2018.(UTC)
Posts: 411
Location: Makarska
DinkoJ wrote:
Spock wrote:


EDIT: Alessandrini također ne crta oči! BigGrin


Pa njih dvojca su sjedili u istoj klupi na akademiji.


Nisu, već mu je Alessandrini objasnio i prepričao što je naučio na akademiji. Cool
Život je toliko zamršen da iz njega nitko ne izlazi živ!
DinkoJ
#71 Posted : 25. veljače 2019. 18:07:32(UTC)
Rank: Ponekad navrati

Joined: 13.11.2018.(UTC)
Posts: 66
Location: Osijek
Spock wrote:



MN LIB 97: Zaboravljena knjižnica (SR 144 / SD 10) - 94 str.

Scenarij: Giuseppe Pederiali
Crtež: Luigi Siniscalchi
Giancarlo Alessandrini

Propuštena prilika za odličnu epizodu! Imamo ideju, odnosno temu od koje svakom ljubitelju dobrog starog strica rastu zazubice. Zaplet u kojem saznajemo da je otkrivena tajna, pa čak i glavna sekcija slavne Aleksandrijske knjižnica s ogromnim brojem davno izgubljenih djela je jedan od boljih i intrigantnijih u talijanskim misterijama.

Siniscalchijev blijedi, bezizražajni crtež, koji je ponegdje karikaturalan, daje ukupno katastrofalan dojam ovoj epizodi, a prosječnom čitatelju bude i jasno zašto je Marty davno nestao s hrvatskih kioska. Naslovnica više nego zanimljiva s efektnim kolorom.

(priča: 5, scenarij: 2, crtež: 4, naslovnica: 8) - 41%


Spock je sve rekao. Tema Aleksandrijske knjižnice nudila je toliko mogučnosti da se bez puno truda napravi epizoda za pamčenje ovako je ispalo kao da si dijetetu od 3 godine dao flomastere i portret Mona Lise pa neka malo šara.

priča: 5, scenarij: 1, crtež: 3, naslovnica: 6

Inače Spock jesi li ti vidio Alfreda Castellia kada je 2007. bio u Makarskoj.
Spock
#72 Posted : 25. veljače 2019. 18:46:56(UTC)
Rank: Često prisutan

Joined: 20.10.2018.(UTC)
Posts: 411
Location: Makarska
DinkoJ wrote:

Inače Spock jesi li ti vidio Alfreda Castellia kada je 2007. bio u Makarskoj.


Jesam. Taman je dolazio s Dadom A. na glavno mjesto događanja, a ja te godine bio u Mafest staffu.
Nažalost, idućih godina mi se životna situacija zakomplicirala, pa sam mogao biti sretan kada se barem uspijem nakratko pojaviti na Mafestu, iako živim u Makarskoj. Blushing
Život je toliko zamršen da iz njega nitko ne izlazi živ!
DinkoJ
#73 Posted : 25. veljače 2019. 18:53:59(UTC)
Rank: Ponekad navrati

Joined: 13.11.2018.(UTC)
Posts: 66
Location: Osijek
Spock wrote:
Nažalost, idućih godina mi se životna situacija zakomplicirala, pa sam mogao biti sretan kada se barem uspijem nakratko pojaviti na Mafestu, iako živim u Makarskoj. Blushing


DinkoJ
#74 Posted : 1. ožujka 2019. 1:08:57(UTC)
Rank: Ponekad navrati

Joined: 13.11.2018.(UTC)
Posts: 66
Location: Osijek



Scenarij: Alfredo Castelli
Crtež: Angelo Maria Ricci
Naslovnica: Giancarlo Alessandrini

20.000 milja pod morem u verziji Marija Misterija. Unatoč tome što se vidi odakle je crpljena inspiracija ovo je jedan od nezaobilaznih klasika Martija. Tu sam prvi puta vidio 3D printer i glave na Uskršnjim otocima, odmah sam se sijetio jedne epizode u kojoj je Marti pokazao LCD televizor i ako uzmemo u obzir da je to bila neka 88/89 godina kada si prije nego što bi upalio televizor morao prvo pritisnuti tipku za zagrijavanje to je bila prava naučna fantastika. Nakon onih karikaturnih crteža iz posljednje dvije epizode koje sam čitao ovo je pravo osvježenje uz sve svoje nedostatke. Ovdje moram spomenuti i odličnu drugu drugu naslovnicu iz LMS.


priča: 9, scenarij: 8, crtež: 8, naslovnica: 10
Spock
#75 Posted : 1. ožujka 2019. 21:26:16(UTC)
Rank: Često prisutan

Joined: 20.10.2018.(UTC)
Posts: 411
Location: Makarska
@Dinko: Ova je ona prava iskonska Mysterijevska epizoda! Slažemo se u ocjenama! Smile

Evo i moj komentar:

Jedna od rijetkih epizoda koja nakon neuvjerljivog i prilično dosadnog zapleta (trodiomenzionalni kopirni aparat; bah) postaje sve bolja i bolja što se priča razvija. Vrlo zanimljiva priča koja razriješava puno misterija već dotaknutih u ranijim epizodama. Inače, ne preporučam čitati ovu epizodu, a da prethodno nisu pročitane epizode na koje se ova nadovezuje, a to su, redom: LMS 19/21 "Babilonska kula", LMS 30/31 "Zagonetka nuraga", LMS 35/36 "Vječni rat", LMS 45/46 "Čarobni napitak", pa čak i Prosperijeva brljotina LMS 56/57 "Tragovi Naske", gdje ima zanimljivih podataka vezanih za ovu temu. Ricci vrlo dobar. ali unatoč poboljšanju svega ostalog lica su mu ostala ogroman problem. Naslovnice, mada se baš ne odnose na priču, jako privlačne i zanimljive.

(priča:9 , scenarij: 8, crtež: 8, naslovnice: 9) - 84%
Život je toliko zamršen da iz njega nitko ne izlazi živ!
DinkoJ
#76 Posted : 1. ožujka 2019. 22:20:00(UTC)
Rank: Ponekad navrati

Joined: 13.11.2018.(UTC)
Posts: 66
Location: Osijek
Da u ovoj epizodi dosta se priča o prijašnjim epizodama i daju određeni odgovori. Zanima me da li ti je poznato kada Android objašnjava Martiju kako Japanci vole robote zbog podsvijesne povezanosti i kako su postojali roboti koji su se stapali sa tijelom upravljača, Marti onda kaže da se tu radi o TETSUMAN DAIMA mehanizmom koji je on susreo na ostrvu MIM ispred Korejskog poluotoka (tamo je bila neka bitka između MU i Atlantide) čak ima i jedna sličica. Da li znaš o kojoj epizodi to Marti govori.

Spock
#77 Posted : 2. ožujka 2019. 0:29:12(UTC)
Rank: Često prisutan

Joined: 20.10.2018.(UTC)
Posts: 411
Location: Makarska
DinkoJ wrote:
Da u ovoj epizodi dosta se priča o prijašnjim epizodama i daju određeni odgovori. Zanima me da li ti je poznato kada Android objašnjava Martiju kako Japanci vole robote zbog podsvijesne povezanosti i kako su postojali roboti koji su se stapali sa tijelom upravljača, Marti onda kaže da se tu radi o TETSUMAN DAIMA mehanizmom koji je on susreo na ostrvu MIM ispred Korejskog poluotoka (tamo je bila neka bitka između MU i Atlantide) čak ima i jedna sličica. Da li znaš o kojoj epizodi to Marti govori.



Mislim da je ova:
https://www.stripovi.com...s-35-36-vjecni-rat/569/
Život je toliko zamršen da iz njega nitko ne izlazi živ!
DinkoJ
#78 Posted : 2. ožujka 2019. 21:32:49(UTC)
Rank: Ponekad navrati

Joined: 13.11.2018.(UTC)
Posts: 66
Location: Osijek
Izgleda da se tu radi o epizodi u originalu izdana pod brojem 26 ali izgleda da nikada nije izdana ni u jednom izdanju kod nas.


http://en.shop.sergiobonelli.it...Il-mostro-d-acciaio.html

Našao sam još dva slajda iz te epizode i ja sam uvjeren da sam ja to čitao. Sad ili je to izdano pod nekom drugom naslovnicom ili sam ja taj imao u originalu pošto sam često ljeta provodio u Vodicama i tamo bi nekada kupio i strane stripove koje su oni imali na kioscima zbog stranih turista a pošto ja nisam znao još čitati meni bi bilo svejedno. Sječam se još jedne scene za koju mislim da je iz te epizode kada Java pokušava jesti hranu štapićima pa ne uspije nego nabije hranu na jedan štapić i onako zadovoljan se smješka.

Spock
#79 Posted : 3. ožujka 2019. 13:04:57(UTC)
Rank: Često prisutan

Joined: 20.10.2018.(UTC)
Posts: 411
Location: Makarska
DinkoJ wrote:
Izgleda da se tu radi o epizodi u originalu izdana pod brojem 26 ali izgleda da nikada nije izdana ni u jednom izdanju kod nas.


http://en.shop.sergiobonelli.it...Il-mostro-d-acciaio.html

Našao sam još dva slajda iz te epizode i ja sam uvjeren da sam ja to čitao. Sad ili je to izdano pod nekom drugom naslovnicom ili sam ja taj imao u originalu pošto sam često ljeta provodio u Vodicama i tamo bi nekada kupio i strane stripove koje su oni imali na kioscima zbog stranih turista a pošto ja nisam znao još čitati meni bi bilo svejedno. Sječam se još jedne scene za koju mislim da je iz te epizode kada Java pokušava jesti hranu štapićima pa ne uspije nego nabije hranu na jedan štapić i onako zadovoljan se smješka.



Izdano je, kako ne, samo naslovnica nije.
https://www.stripovi.com...ovanje-u-buducnost/530/

Ja sam se zbunio jer sam davno čitao, a i ona priča ima još veće poveznice s onom koju smo gore komentirali.


Ima i ovaj usporedni popis koji od davno nije ažuriran, ali može pomoći!
https://www.stripovi.com/asp/mm_popis_td.htm
Život je toliko zamršen da iz njega nitko ne izlazi živ!
DinkoJ
#80 Posted : 3. ožujka 2019. 13:41:40(UTC)
Rank: Ponekad navrati

Joined: 13.11.2018.(UTC)
Posts: 66
Location: Osijek
DinkoJ wrote:


Scenarij Alfredo Castelli

Crtež Giancarlo Alessandrini

Naslovnica Giancarlo Alessandrini

Zanimljiva priča o teoriji povezanosti civilizacija Egipta i Maja. Najzanimljiviji dio je priča o odnosu Martija i Sergeja Orloffa koji je meni jedan od najboljih strip negativaca ikada. Za ovaj strip sam vezan jer najranije što se mogu sjetiti da sam ikada čitao neki strip je scena upravo iz ovoga kada Marti i Orloff dobivaju lasere, te taj laser stavljen na Orloffovu ruku u koju on stavlja i kuku. Ja mislim da sam imao nekih 5 godina i da me je ta scena fascinirala. Znam da sam uz taj imao još i Putovanje u budučnost od kojeg se ništa ne sječam osim same naslovnice. Što se tiče samog stripa vrlo dobar strip sa dosta nelogičnosti, pogotovo dio u kojem Java njuši tragove stare nekoliko dana, Orloffov laser je malo na jednoj pa malo na drugoj ruci itd. Zbog sentimentalne vezanosti za ovaj strip koji sam čitao prije nekih 35 godina i sada kada sam ga opet čitao sijetio sam se tih scena i doživljaja koje sam onda imao kada sam gledao te lasere ne mogu biti objektivan.

priča: 8, scenarij: 8, crtež: 9, naslovnica: 10


BRAVO Spock znao sam da si ti enciklopedija a još u recenziji Boga Ra sam spomenuo "Putovanje u budučnost" odnosno "Povratak iz mrtvih" kako je izdan u LMS.
Users browsing this topic
Guest (37)
7 Pages«<23456>»
Forum Jump  
You cannot post new topics in this forum.
You cannot reply to topics in this forum.
You cannot delete your posts in this forum.
You cannot edit your posts in this forum.
You cannot create polls in this forum.
You cannot vote in polls in this forum.

Powered by YAF | YAF © 2003-2010, Yet Another Forum.NET
This page was generated in 0,159 seconds.