Libellus forum
Welcome Guest Search | Active Topics | Log In | Register

Preminuo Sergio Bonelli
smolA
#1 Posted : 26. rujna 2011. 10:04:09(UTC)
Rank: Nova faca

Joined: 11.7.2011.(UTC)
Posts: 41
Location: RijekA,CROATIA
Dok Lester
#2 Posted : 26. rujna 2011. 10:08:19(UTC)
Rank: Ovisnik

Joined: 10.7.2011.(UTC)
Posts: 1.265
Man
Location: Velika Gorica, Hrvatska
Crying Crying Crying
"Čovjek pun duha i u potpunoj se samoći izvanredno zabavlja svojim mislima." Arthur Schopenhauer
Dado R.
#3 Posted : 26. rujna 2011. 10:09:31(UTC)
Rank: Libellus

Joined: 10.7.2011.(UTC)
Posts: 4.778
Location: Zagreb
Strasno... Crying Crying Crying Crying
bubo
#4 Posted : 26. rujna 2011. 10:18:11(UTC)
Rank: Često prisutan

Joined: 10.7.2011.(UTC)
Posts: 783
Man
Location: mostar
teška i tužna vijest,RIP
kasper
#5 Posted : 26. rujna 2011. 12:31:59(UTC)
Rank: Često prisutan

Joined: 11.7.2011.(UTC)
Posts: 587
Pocivaj u miru prijatelju Crying !
Woolf
#6 Posted : 26. rujna 2011. 13:58:14(UTC)
Rank: Nova faca

Joined: 13.7.2011.(UTC)
Posts: 25
Man
Location: Vojvodina
Počivaj u miru i hvala za sve ! Crying
Did not the ancients say,in death the Wolf turns his head toward the hills ?
kico
#7 Posted : 26. rujna 2011. 14:36:17(UTC)
Rank: Često prisutan

Joined: 12.7.2011.(UTC)
Posts: 807
Location: planet Zemlja
RIP
Tex Willer
#8 Posted : 26. rujna 2011. 14:37:44(UTC)
Rank: Ovisnik

Joined: 10.7.2011.(UTC)
Posts: 1.467
Man
Location: Nis
Ode majstorCrying
Mr.Tiger Jack
#9 Posted : 26. rujna 2011. 15:31:12(UTC)
Rank: Nova faca

Joined: 11.7.2011.(UTC)
Posts: 18
Location: leskovac
Crying Crying Crying
celog zivota nije odstupio od svojih pravila sto se tice izdavacke kuce sergio bonelli,pa mu se zbog toga klanjam i zahvaljujem na najlepse trenutke koje je podario balkanu,pogotovo!!!
zbogom legendo!!!
Kit Carson
#10 Posted : 26. rujna 2011. 16:44:11(UTC)
Rank: Često prisutan

Joined: 10.7.2011.(UTC)
Posts: 570
Man
Location: Nis Srbija
Hvala na onome sto sam naucio citajuci tvoje junake. RIP Crying
Cekam specijalce Mister Noa i Marti Misterije.
bardho
#11 Posted : 26. rujna 2011. 17:43:07(UTC)
Rank: Nova faca

Joined: 10.7.2011.(UTC)
Posts: 22
Location: VG
Laka ti zemljica legendo!Crying
maddjuro
#12 Posted : 26. rujna 2011. 18:07:01(UTC)
Rank: Često prisutan

Joined: 11.8.2011.(UTC)
Posts: 348
Man
Location: land down under
R.I.P.
SejoSexon
#13 Posted : 26. rujna 2011. 22:22:28(UTC)
Rank: Nova faca

Joined: 10.7.2011.(UTC)
Posts: 46
Man
Location: Beč, Austrija
RIP
matex
#14 Posted : 26. rujna 2011. 23:23:45(UTC)
Rank: Ponekad navrati

Joined: 13.7.2011.(UTC)
Posts: 126
Location: Makarska
Zbogom,Nolitta.
76
#15 Posted : 27. rujna 2011. 12:23:29(UTC)
Rank: Često prisutan

Joined: 11.7.2011.(UTC)
Posts: 319
Location: Zagreb
Počivao u miru.Crying
Sidin i radin.
Dok Lester
#16 Posted : 28. rujna 2011. 12:48:33(UTC)
Rank: Ovisnik

Joined: 10.7.2011.(UTC)
Posts: 1.265
Man
Location: Velika Gorica, Hrvatska
link na članak u Jutarnjem listu

ANTE TOMIĆ Plačemo svi mi koji smo odrasli uz avanture Zagora Te Naya

Caramba i carambita, umro je Sergio Bonelli, otac Zagora Te Naya! Budalasti poštar, pijanica Drunky Duck kanuom je jučer ujutro u tišini doveslao u Darkwood i žalosna lica, bez uobičajene neslane šale na Chicov račun, pružio brzojav našem junaku, a on je otvorio omotnicu, pao na koljena i zajecao.

“Zagore, primi izraze moje najdublje sućuti”, šapnuo je Drunky Duck tronuto.

“Šta je bilo, tko je umro?” upitao je Chico zabrinuto.

“Moj... moj tata”, promucao je Zagor ridajući.

“Tvoj tata?” začudio se Chico Felipe Cayetano Lopez Martinez y Gonzales. “Ali, zar nije tvoj tata poginuo još dok si bio dijete, pao od ruke Indijanaca iz plemena Abenaki, koje je predvodio zloglasni Salomon Kinsky?”

“Ovo je... Ovo je drugo”, rekao je Zagor, kojemu se nije dalo taj čas objašnjavati.

“E, pa”, javio se Indijanac poštar mljackajući, “red bi bio da popijemo jednu za dušu staroga Sergia”, a Chico je otišao po demižon vatrene vode i natočio svima, čak i inače strogo neporočnom Zagoru.

Veliki će sprovod biti za nekoliko dana u nepristupačnim dubinama močvare. Prvi će, naravno, doći Tonka, poglavica plemena Mohawk i Zagorov krvni brat, i Wandering Fitzy, traper koji je nakon smrti njegovih roditelja odgojio Duha sa sjekirom, a zatim će u redu, pružajući ruku ožalošćenima, proći šašavi Digging Bill, Škot Pablo Rochas, Mnogooki i Sivi Vuk, kapetani Fishleg i Honest Joe, pukovnik Norman Perry, skitnica Trampy... Sa strane će kao ljuta godina plakati Zagorove djevojke, Virginia Humbold, Frida Lang, kockarica Gambit i mlada Indijanka Pupoljak. Pojavit će se naposljetku i najljući neprijatelj, zli profesor Hellingen, i svi će misliti da je podlac naumio iskoristiti priliku i napasti Zagora dok je ovaj shrvan i slab. I urođenici i doseljenici posegnut će za pištoljima, noževima, kopljima i strelicama, no Duh sa sjekirom će ih zaustaviti pokretom ruke i bit će u pravu. Hellingen će raširenim dlanovima pokazati da dolazi u miru, a onda prići i samo tiho, suosjećajno kazati:

“Zagore.”

“Profesore”, odgovorit će mu Zagor.

I tada će se dvojica nepomirljivih rivala zagrliti i skupa zaplakati. Nešto kasnije, kada Chico završi svoj kićeni nadgrobni govor i prve grude crnice budu tukle o lijes, Indijanci iz svih plemena, Mohawki, Cherokeeji, Apachi i Navaji, žalostivo će lelekati na okolnim obroncima.

A plakat ćemo i ovdje, na drugome kraju planeta, svi mi što smo odrasli čitajući o avanturama Zagora Te Naya iz loše uvezanih žutih roto sveščica novosadskog Dnevnika. Meni su to moji inače branili, osobito baba Mara, koja je imala tvrda pedagoška pravila o kartanju i stripovima, dvije napasti koji će nejake dječake neizbježno odvesti na životnu stranputicu s koje im nema spasa. I dok sam njezin otpor prema briškuli i trešeti mogao i razumjeti, jer smo u obitelji imali nekoliko tragičnih slučajeva ovisnosti o kockanju, gunđanje kada bi me zatekla s kakvim naslovom iz Zlatne serije ili Lunova magnus stripa dugo nisam shvaćao. Sve do jednom, kada sam mlađeg brata umalo ubio kamenom sjekirom domaće izrade.

Moj braco Tomislav danas se toga ne sjeća, ali meni je, zacijelo od šoka, u uspomeni vrlo živ događaj. Majstorski sam, kako smo valjda samo Zagor i ja umjeli, sasvim vodoravno, s oblim kamenom naprijed, zavitlao tomahawk i s nekoliko metara bubnuo Tomu u prsa, a on se jadan skvrčio i rasplakao. Baba je panično pritrčala, zagrlila ga i poljupcima dugo umirivala, dok sam ja, oduzet od užasa, stajao sa strane.

“Đavle jedan nedokazani!” doviknula je ona napokon u mome smjeru, a ja sam na to, shvaćajući da je sve u redu i da ipak neću ostati jedinac, upravo kao moj junak iz Darkwooda, prkosno zavikao:

“Aaaaaaaa!”

Istini za volju, moja prva ljubav bio je Komandant Mark. Njegov prekrasni mač i traperska kapa s prugastim repom bili su mi potpuno neodoljivi, ali to nije potrajalo jer vođa Vukova s Ontarija zapravo nije imao bogzna kako zanimljive neprijatelje. Pročitaš li jednu njegovu zgodu s Crvenim mundirima, pročitao si ih sve, a i fore Bluffa i Žalosne Sove nakon nekog su se vremena ponešto izlizale.

Sa Zagorom se, na drugoj strani, stalno nešto novo, sve luđe i luđe događalo. Zagor nije bio šund.

On je bio Überschund. Danas, znajući ponešto o trivijalnoj literaturi, pa i sam gdjekad posežući za njezinim obrascima u svojim romanima, mislim da mogu jasno detektirati razloge njegove privlačnosti. Ovaj junak bio je sasvim unikatan i, u isto doba, sasvim neoriginalan. Nikada i nigdje nitko prije ni poslije nije sastavio takav lik, a vjerojatno se ne bi ni usudio.

Sergio Bonelli zaista je imao mnogo autorske drskosti kada je uzeo Tarzanovo hitro bacanje po povijušama, pomiješao ih s Fantomovim božanskim obožavanjem među urođenicima i to premjestio na Divlji zapad, usput dodajući baš sve što je našao u smočnici pulp fictiona, Indijance, kauboje, zombije, vampire, izvanzemaljce, gusare, čarobnjake, vještice, vudu vračeve, zle znanstvenike, propale plemiće i glazbenike lupeže s pištoljima u gitarama.

Ovih dana u našim kinima igra “Cowboys & Aliens”, koji kritičari ističu kao rijedak transžanrovski spoj vesterna i znanstvene fantastike, ali činjenica je da je talijanski strip-scenarist i izdavač sve to godinama prije napravio, smionije i od najluđih američkih B filmova s nacistima i amazonkama.

Intelektualnim je snobovima to prezrena vještina, no njihovo bezvrijedno mišljenje nas, naravno, ne zanima. Za nas je u Milanu ovih dana otišao veliki čovjek, istinski šund-vizionar.

Sergio, neka ti je laka darkvudska zemlja koju si toliko volio.
"Čovjek pun duha i u potpunoj se samoći izvanredno zabavlja svojim mislima." Arthur Schopenhauer
matex
#17 Posted : 28. rujna 2011. 13:19:01(UTC)
Rank: Ponekad navrati

Joined: 13.7.2011.(UTC)
Posts: 126
Location: Makarska
...lijepo...
76
#18 Posted : 28. rujna 2011. 16:20:52(UTC)
Rank: Često prisutan

Joined: 11.7.2011.(UTC)
Posts: 319
Location: Zagreb
je...
Sidin i radin.
Garfield
#19 Posted : 3. listopada 2011. 9:24:46(UTC)
Rank: Ovisnik

Joined: 11.7.2011.(UTC)
Posts: 1.889
Location: Mostar
Kakva steta ...

R.I.P.
pcdefender
#20 Posted : 28. listopada 2011. 20:18:50(UTC)
Rank: Nova faca

Joined: 28.10.2011.(UTC)
Posts: 1
Man
Location: Australia
Da umrla je jedna legenda ali ostavio nam je veliko bogatstvo.R.I.P
Users browsing this topic
Guest
Forum Jump  
You cannot post new topics in this forum.
You cannot reply to topics in this forum.
You cannot delete your posts in this forum.
You cannot edit your posts in this forum.
You cannot create polls in this forum.
You cannot vote in polls in this forum.

Powered by YAF | YAF © 2003-2010, Yet Another Forum.NET
This page was generated in 0,111 seconds.