Libellus forum
Welcome Guest Search | Active Topics | Log In | Register

4 Pages<1234>
Cat Claw's corner
cat claw
#21 Posted : 12. srpnja 2011. 11:05:41(UTC)
Rank: Strip-Autor

Joined: 10.7.2011.(UTC)
Posts: 78
Man
Location: Novi Sad
Elesare, kako ono rece da preCednik na kraju kaze na latinskom? Ne mogu da nadjem, a hteo bi' da koristim za PrecEdnik je rekao.
Dado R.
#22 Posted : 12. srpnja 2011. 13:06:53(UTC)
Rank: Libellus

Joined: 10.7.2011.(UTC)
Posts: 4.778
Location: Zagreb
cat claw wrote:
Dado R. wrote:
Uh, super, bas bi ovo volio vidjeti u originalu...


Ako i ove godine prolazite kroz NS, zasto da ne!?

Mislim da cu ja morati jednom extra doci u Novi Sad...Smile
cat claw
#23 Posted : 13. srpnja 2011. 6:54:50(UTC)
Rank: Strip-Autor

Joined: 10.7.2011.(UTC)
Posts: 78
Man
Location: Novi Sad
Dado R. wrote:

Mislim da cu ja morati jednom extra doci u Novi Sad...Smile


Dobrodosao u svako doba.Smile
Alex
#24 Posted : 13. srpnja 2011. 13:48:11(UTC)
Rank: Nova faca

Joined: 12.7.2011.(UTC)
Posts: 5
Man
Location: Macedonia
Zdr Bane
Imam 2 pitanja do tebe, pa kad budes imao vremena...

1. Koliko vremena je bilo potrebno Dnevniku u 70 i 80tih da naprave pripremu za jedan strip, kakve su materijale imali od originala iz Italije itd... Danas je znatno brze, verovatno i lakse, al mi je nepoznat rad stamparije iz tog vremena, pa ...

2. Dali je Yu Blek bio nepotrebna stvar uopste...

Mozda si na ovo negde i odgovorio, a da to nisam vidio do sad...
Sta je?
cat claw
#25 Posted : 13. srpnja 2011. 18:50:47(UTC)
Rank: Strip-Autor

Joined: 10.7.2011.(UTC)
Posts: 78
Man
Location: Novi Sad
Alex wrote:
Zdr Bane
Imam 2 pitanja do tebe, pa kad budes imao vremena...

1. Koliko vremena je bilo potrebno Dnevniku u 70 i 80tih da naprave pripremu za jedan strip, kakve su materijale imali od originala iz Italije itd... Danas je znatno brze, verovatno i lakse, al mi je nepoznat rad stamparije iz tog vremena, pa ...

Materijali su se spremali i po tri meseca unapred. Dnevnik je imao cetiri tehnicka urednika i desetak rucnih upisivaca tekstova, a cesto je angazovao i honorarne upisivace (i moju buducu suprugu izmedju ostalih, tako smo se i upoznali Smile )
U manjem broju slucajeva tekstovi su se upisivali na PROOF kopijama (smanjenim snimcima reprokamerom sa originala dobijenim iz Milana) ali je cesci bio slucaj da se rasture dva italijanska primerka i da se na takve strane lepe oblacici i retusiraju onomatopeje. S obzirom na skrnavu stampu ZS i LMS, takva tehnologija je bila skroz zadovoljavajuca.
Dnevnik je dosta dugo koristio stampu pomocu cink klišea. Pred kraj su presli na ploče koje su danas takođe prevaziđene.
O kompjuterima naravno nije bilo ni govora.
Naslovne su kolorisane litografski - dekovanje lakom na filmovima za svaku boju. Naravno, to su radili litografi, stručnjaci za tehnologiju, ali apsolutni antitalentni za bilo šta vizuelno LOL
Yato smo im mi drvenim bojama na fotokopijama davali ''uputstva'' gde koja boja ide. Rezultati su najcesce bili urnebesni ali su strogo pazili da Teksova košulja uvek bude žuta a Zagorova majica crvena.


2. Dali je Yu Blek bio nepotrebna stvar uopste...

Naprotiv. U par navrata, Boneli i Essegesse nisu mogli da Dnevniku isporuče dovoljno materijala pošto je Dnevnik imao za par dana brži ritam.
Što se publike ticalo, nju je bolela briga. Samo daj da ima šta da se čita!BigGrin


Mozda si na ovo negde i odgovorio, a da to nisam vidio do sad...

isumbras Grcman
#26 Posted : 14. srpnja 2011. 12:28:24(UTC)
Rank: Nova faca

Joined: 14.7.2011.(UTC)
Posts: 4
Man
Location: veliki smiali
aj kad svi imate tolkien imena da stavim i ja jednog hibrida...nego bane aj ubaci neki sken Kelija Branda i Tare...i kaze se preCednik dixit :D
Alex
#27 Posted : 14. srpnja 2011. 12:34:19(UTC)
Rank: Nova faca

Joined: 12.7.2011.(UTC)
Posts: 5
Man
Location: Macedonia
cat claw wrote:
Alex wrote:
Zdr Bane
Imam 2 pitanja do tebe, pa kad budes imao vremena...

1. Koliko vremena je bilo potrebno Dnevniku u 70 i 80tih da naprave pripremu za jedan strip, kakve su materijale imali od originala iz Italije itd... Danas je znatno brze, verovatno i lakse, al mi je nepoznat rad stamparije iz tog vremena, pa ...

Materijali su se spremali i po tri meseca unapred. Dnevnik je imao cetiri tehnicka urednika i desetak rucnih upisivaca tekstova, a cesto je angazovao i honorarne upisivace (i moju buducu suprugu izmedju ostalih, tako smo se i upoznali Smile )
U manjem broju slucajeva tekstovi su se upisivali na PROOF kopijama (smanjenim snimcima reprokamerom sa originala dobijenim iz Milana) ali je cesci bio slucaj da se rasture dva italijanska primerka i da se na takve strane lepe oblacici i retusiraju onomatopeje. S obzirom na skrnavu stampu ZS i LMS, takva tehnologija je bila skroz zadovoljavajuca.
Dnevnik je dosta dugo koristio stampu pomocu cink klišea. Pred kraj su presli na ploče koje su danas takođe prevaziđene.
O kompjuterima naravno nije bilo ni govora.
Naslovne su kolorisane litografski - dekovanje lakom na filmovima za svaku boju. Naravno, to su radili litografi, stručnjaci za tehnologiju, ali apsolutni antitalentni za bilo šta vizuelno LOL
Yato smo im mi drvenim bojama na fotokopijama davali ''uputstva'' gde koja boja ide. Rezultati su najcesce bili urnebesni ali su strogo pazili da Teksova košulja uvek bude žuta a Zagorova majica crvena.


2. Dali je Yu Blek bio nepotrebna stvar uopste...

Naprotiv. U par navrata, Boneli i Essegesse nisu mogli da Dnevniku isporuče dovoljno materijala pošto je Dnevnik imao za par dana brži ritam.
Što se publike ticalo, nju je bolela briga. Samo daj da ima šta da se čita!BigGrin


Mozda si na ovo negde i odgovorio, a da to nisam vidio do sad...


Interesantno, zar nisu ti litografi mogli jednostavno da vide boje orginalnih naslovica?... Nego, kad covek pogleda niz vremena te stripove na police i primeti prvo kartonce, zatim salbija korica, pa stripovi duze vreme sa dodacima koji su bili onako komercijalno i estetski za oko, pa onda slim izdanja do kraja osim kod marka koji je imao samo 66 strana pa je valjda moralo da ide roki dzo ili traper keri i sl... Nije valjda da su odbili dodatke u stripovima zbog manjeg tiraza kroz vreme?...
Sta je?
Elesar
#28 Posted : 14. srpnja 2011. 12:42:07(UTC)
Rank: Nova faca

Joined: 11.7.2011.(UTC)
Posts: 13
Man
Location: Beograd
cat claw wrote:
Elesare, kako ono rece da preCednik na kraju kaze na latinskom? Ne mogu da nadjem, a hteo bi' da koristim za PrecEdnik je rekao.



Sto vec rece isumbras Grcman (videh samo na DW-u) - preCednik dixit. Mozes jos da dodas i Fiat preCednik (neka bude preCednik) ! BigGrin
strenvvm et virtvte
cat claw
#29 Posted : 14. srpnja 2011. 18:47:20(UTC)
Rank: Strip-Autor

Joined: 10.7.2011.(UTC)
Posts: 78
Man
Location: Novi Sad
Da je 'Daewoo PreCednik' bilo bi primerenije. Fiata Stojadina sam vozijo pre 10 godina.BigGrin BigGrin BigGrin BigGrin BigGrin BigGrin
cat claw
#30 Posted : 14. srpnja 2011. 18:52:15(UTC)
Rank: Strip-Autor

Joined: 10.7.2011.(UTC)
Posts: 78
Man
Location: Novi Sad
Alex wrote:

Interesantno, zar nisu ti litografi mogli jednostavno da vide boje orginalnih naslovica?... Nego, kad covek pogleda niz vremena te stripove na police i primeti prvo kartonce, zatim salbija korica, pa stripovi duze vreme sa dodacima koji su bili onako komercijalno i estetski za oko, pa onda slim izdanja do kraja osim kod marka koji je imao samo 66 strana pa je valjda moralo da ide roki dzo ili traper keri i sl... Nije valjda da su odbili dodatke u stripovima zbog manjeg tiraza kroz vreme?...


Cari tehnologije i trzista ali malo i alavost. Zasto ulagati u kvalitet kada sasvim dobro ide i ovako.....
Kad su prvi put smanjili broj ploca i niko se nije zalio, onda su mogli i drugi put....
Bilo je i da su litografi imali originalne naslovne za referens, ali su se cesto zalili da je to komplikovano itd....

Dodaci su bili jeftini i nisu bili zavisni od treznje i tiraza. Ubacivali su se po potrebi, recimo kada uredmica izbaci previse strana iz Kena ParkeraBigGrin BigGrin BigGrin
Dado R.
#31 Posted : 14. srpnja 2011. 21:14:37(UTC)
Rank: Libellus

Joined: 10.7.2011.(UTC)
Posts: 4.778
Location: Zagreb
cat claw wrote:

Materijali su se spremali i po tri meseca unapred. Dnevnik je imao cetiri tehnicka urednika i desetak rucnih upisivaca tekstova, a cesto je angazovao i honorarne upisivace (i moju buducu suprugu izmedju ostalih, tako smo se i upoznali Smile )


Mislis sadasnju suprugu, a onomad buducu... ili se opet zenis a Ljilja jos ne zna?BigGrin BigGrin BigGrin Smile
cat claw
#32 Posted : 14. srpnja 2011. 22:30:14(UTC)
Rank: Strip-Autor

Joined: 10.7.2011.(UTC)
Posts: 78
Man
Location: Novi Sad
U ono vreme je bila buduca mada nije imala pojma o tome. Zajebala je njena drugarica koja joj je rekla da sam pun love LOL
cat claw
#33 Posted : 14. srpnja 2011. 22:34:40(UTC)
Rank: Strip-Autor

Joined: 10.7.2011.(UTC)
Posts: 78
Man
Location: Novi Sad
Nego, da postavim nesto malo iz Western kolekcije i ovde, za one koji nisu upuceni.
Dakle, album ima 200 strana, c/b, tvrd povez i predstavlja zbirku kratkih vesterna koje radila novosadska banda sredinom osamdesetih







Dado R.
#34 Posted : 14. srpnja 2011. 23:15:51(UTC)
Rank: Libellus

Joined: 10.7.2011.(UTC)
Posts: 4.778
Location: Zagreb
cat claw wrote:
U ono vreme je bila buduca mada nije imala pojma o tome. Zajebala je njena drugarica koja joj je rekla da sam pun love LOL

BigGrin BigGrin BigGrin BigGrin BigGrin
Dado R.
#35 Posted : 14. srpnja 2011. 23:18:21(UTC)
Rank: Libellus

Joined: 10.7.2011.(UTC)
Posts: 4.778
Location: Zagreb
cat claw wrote:
Nego, da postavim nesto malo iz Western kolekcije i ovde, za one koji nisu upuceni.
Dakle, album ima 200 strana, c/b, tvrd povez i predstavlja zbirku kratkih vesterna koje radila novosadska banda sredinom osamdesetih




Odlicno izdanje! Bas sam uzivao citajuci! S tim da moja knjiga ima i junaka kojeg nema u svakoj knjizi.Smile RollEyesCowboy2
Bane, hvala jos jednom!
Dok Lester
#36 Posted : 14. srpnja 2011. 23:39:25(UTC)
Rank: Ovisnik

Joined: 10.7.2011.(UTC)
Posts: 1.265
Man
Location: Velika Gorica, Hrvatska
Izdanje za svaku preporuku Cowboy2 Cowboy2 Cowboy2
"Čovjek pun duha i u potpunoj se samoći izvanredno zabavlja svojim mislima." Arthur Schopenhauer
Bachy
#37 Posted : 15. srpnja 2011. 22:31:17(UTC)
Rank: Nova faca

Joined: 15.7.2011.(UTC)
Posts: 10
Man
Location: Croatia
Čika Bane kad ćeš do Pule?Smile


P.S. Gdje bi se mogla nabavit ova Western kolekcija?
cat claw
#38 Posted : 16. srpnja 2011. 6:57:16(UTC)
Rank: Strip-Autor

Joined: 10.7.2011.(UTC)
Posts: 78
Man
Location: Novi Sad
Ove godine sigurno necu, ali imam te u vidu Smile

Tebi najblize je Palach, ako se ne varam, navodno imaju.
Ako ne, sledeca instanca je Buch.
pa za njim Kolumbo i na kraju Sloba ili Alan Ford.
Bachy
#39 Posted : 16. srpnja 2011. 21:11:44(UTC)
Rank: Nova faca

Joined: 15.7.2011.(UTC)
Posts: 10
Man
Location: Croatia
cat claw wrote:
Ove godine sigurno necu, ali imam te u vidu Smile

Tebi najblize je Palach, ako se ne varam, navodno imaju.
Ako ne, sledeca instanca je Buch.
pa za njim Kolumbo i na kraju Sloba ili Alan Ford.


Držim te za riječ što se tiče ovoga da me imaš u vidu!

Nazvat ću Palach!

Živio!BigGrin
Curumo
#40 Posted : 16. srpnja 2011. 21:51:30(UTC)
Rank: Ponekad navrati

Joined: 10.7.2011.(UTC)
Posts: 237
Location: Angrenost (blizu Splita sela)
svima topla preporuka za ovu zbirku uzivancije nevjerojatno povoljne cijene.
ima tu i nesto malo ranog Baneta, hihi, pa se moze vidjeti da i najveca južnoslavenska zivuca stripovska legenda nije rođena s alatkom odma'.
BigGrin BigGrin BigGrin

cika Banetu jos jedared veliko hvala.

ps Suparnici su pravo malo remek-djelo. preprepredivno. sjecam ih se, ali slabasno.
Nice view from hell.
Users browsing this topic
Guest
4 Pages<1234>
Forum Jump  
You cannot post new topics in this forum.
You cannot reply to topics in this forum.
You cannot delete your posts in this forum.
You cannot edit your posts in this forum.
You cannot create polls in this forum.
You cannot vote in polls in this forum.

Powered by YAF | YAF © 2003-2010, Yet Another Forum.NET
This page was generated in 0,148 seconds.